| adela2012 a întrebat:

Care e diferenta dintre judecator, magistrat si procuror si ce parere aveti despre aceste meserii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Magistrati este o denumire generica pentru judecatori si procurori.
Judecatorii judeca toate procesele penale, civile, administrative, etc iar procurorii cerceteaza fapte penale, trimit in judecata prin rechizitorii si reprezinta statul in procesele penale si alte procese.
Sunt profesii de mare raspundere, cer oameni corecti si bine pregatiti si presupun multa pregatire si munca, mult stres, pe tot timpul exercitarii profesiei. In prezent sunt si bine platite.

| Lioana a răspuns:

Magistrat e denumirea generala pentru persoanele din corpul judiciar. Magistrati sunt si judecatorii si procurorii.
Judecator e cel care solutioneaza cauza dupa administrarea tuturor probelor. Judecatorii pot judeca si cauze civile si cauze penale.
Procurorii intra doar in procesele penale. Ei sunt cei care ii acuza pe infractori, prezentand probe judecatorului.
Avocatii sunt cei care ii apara pe cei implicati in procese, fie ele civile sau penale.