| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre un judecator si un judecator militar? Iti trebuie alte studii? Porti alta uniforma la serviciu? Cati bani castigi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta este doar de cauzele pe care le judeca fiecare, respectiv judecatorii militari judeca numai anumite infractiuni si ca judecatorii militari au si grade de ofiter. In rest este nevoie tot de studii de drept.
Judecatorii militari poarta uniforma militara iar in sedintele de judecata robe, ca si ceilalti judecatori. Salariile sunt cam aceleasi ca si la judecatorii ceilalti.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Judecatorii militari au unele venituri in plus:
- solda de grad
- spor de dispozitiv
- norma de hrana
Ca sa fii admis ca procuror militar sunt si alte conditii. In primul rand trebuie sa functionezi ca judecator de tribunal, sa fii apt serviciu militar etc. Vezi regulamentul aprobat de ordinul comun al CSM si ministrul apararii nationale.