| Sadop a întrebat:

Care e difetenţa dintre munca unui ofiţer SRI şi a unui ofiţer SIE?
Prin ce se deosebesc cele două instituţii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o diferenta destul de mare in privinta atributiilor, a locului unde isi desfasoara munca, respectiv ofiterii SRI lucreaza in interiorul tarii si, de regula, nu sunt acoperiti iar cei SIE lucreaza in exterior si sunt sub acoperire.
Institutiile se deosebesc prin atributiile pe care le au.
Pentru detalii poti citi L.14/1992, privind organizarea şi funcţionarea Serviciului Român de Informaţii, cu md. si compl. ulterioare si L.1/1998, privind organizarea şi funcţionarea Serviciului de Informaţii Externe, cu md. si compl. ulterioare.

| kar1GaNNN a răspuns:

Bună.

Conform Legii 51/1991 privind siguranţa naţională a României, "Serviciul Român de Informaţii este organul de stat specializat în materia informaţiilor din interiorul ţării, iar Serviciul de Informaţii Externe este organul de stat specializat în obţinerea din străinătate a datelor referitoare la siguranţa naţională".

SURSA : http://www.sie.ro/intrebari.html

Toate cele bune.