| ANDREI08 a întrebat:

Care este cea mai buna tehnca de la skandemberg? am forta in brate dar nu suficient pentru clasele mai mari as vrea mult sa-i pun dar n-am tehnica va rog ajutati-ma

7 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Tehnica? este decat una singura, daca vrei sa fi bun la skandemberg nu trebuie sa ai doar bicepsul mare, trebuie si antebratul antrenat umarul, spatele si chiar picioarele. Poti faci tractiuni pentru biceps, pentru spate, aparat pentru antebrat, sunt multe

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Una singura? serios? Iti enumar eu 3 : top-roll, hook, press

Si mai sunt si altele ( high-hand, low-hand, dead wrist, side pressure, etc. ).

Cum naiba sa fie una singura?

| Adrianetc a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze, nu sunt experimentat in asta, mersi ca m-ai lamurit

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Ai voie sa misti incheietura, cotul, corpul, etc. cum vrei tu ( n-ai voie sa ridici cotul sau sa-l scoti din suprafata lui, dar il poti misca pe suprafata ), prin urmare => o gramada de posibilitati de atac ( in special pe incheietura )

Bafta big grin

| StefanCristi55 a răspuns:

Salut Andrei!
n skandenberg conteaza sa ai forta dar mai mult conteaza tehnica. Poti sa duci pe unul mai puternic decat tine cu tehnica potrivita.In skandenberg e 60% tehnica si 40% forta.Sunt multe tehnici in skandenber dar cele mai populare sunt:
Hook
Top-roll
Shoulder-roll
Ti le exemplifica in videoul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=Ectw19PsPuo&feature=related
Si cel mai bun antrenament pentru skandenberg este skandenbergul in sine, daca ridici greutati nu devii mai bun la skandenberg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanCristi55):

Perfect de acord cu ce-ai zis, in afara de ultima parte.

Antrenamentul cu greutati e foarte important pentru skandenberg, dar trebuie sa stii sa te antrenezi

| Kapkha a răspuns:

Trebuie sa ai si forta