| dark_9812 a întrebat:

Care este diferenta de viitor dintre Mate-info si Filologie? Parintii mei spun ca daca din clasa a 9a aleg filologie singurele posibilitati pe viitor sunt sa devin profesor, iar daca aleg mate-info voi putea sa aleg ce vreau sa devin.Prietenii spun ca nu conteaza daca aleg matematica sau filologie, conteaza doar facultatea.Cum este de fapt? Fundawinking

Răspuns Câştigător
| Afrodita_1086 a răspuns:

Este o diferenta enorma. happy
Presupun ca inca nu te-ai gandit la ce facultate vrei sa dai, dar macar ce materii iti plac stii. Daca ai inclinatii mai mari spre profilul real (gen mate, fizica, info), p-astea le vei face mai mult la Mate-Info. Daca mai mult iti plac: literatura, filozofia, istoria, du-te la Filologie.
Ideea e ca indiferent la ce facultate vrei sa dai, daca faci Mate-Info in liceu, o sa pornesti cu o baza mai mare de informatii, in orice domeniu.
De la Mate-Info poti sa dai mai departe la Politehnica, la Arhitectura, la Medicina, la Jurnalism etc. Bineinteles ca si daca faci Filologie poti sa dai la aceste facultati, insa majoritatea materiilor la care dai admitere le faci si in liceu, la Mate-info (nu atat de in detaliu, dar macar le faci; oricum o sa trebuiasca sa faci pregatire pentru admitere, dar mai ai pana atunci), pe cand daca termini Filologia, ai bazele formate doar pentru facultati de Jurnalism, de Stiinte Politice, poate si pentru Politie...

Deci, eu te sfatuiesc sa alegi Mate-Info, asta am urmat si eu. Mai ales ca profilul real iti dezvolta o gandire logica si organizata. Si nu-ti face griji, aici o sa inveti si destula Lb. Romana.winking

Multa bafta!

| NegativeCreep a răspuns (pentru Afrodita_1086):

Mi se pare logic ca cineva care a alea mate-info să susţină că profilul acesta este cel mai bun. În schimb aş vrea să văd pe cineva de la filologie care se plânge de alegerea făcută. straight face

7 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

Daca nu vrei sa ajungi un papagal ratat cu media umflata care nu stie sa socoteasca, du-te la mate-info e cel mai bine, macar acolo iti dezvoltzi gandirea love struck

| summer12 a răspuns:

Ce alegi la liceu n-are nicio treaba. Important e ce alegi la facultate. Alege filologia ca nu dai bac la matewinking

| iuliana06 a răspuns:

Pai nu prea conteaza ce liceu urmezi dar depinde pentru ca daca dupa terminarea liceului vrei sa dai la inginerie IT de exemplu si tu ai fost la filologie o sa iti fie putin mai greu deoarece nu ai facut mate,fizica.
Si parintii tau au dreptate ca daca te duci la mate-info poti urma dupa orice facultate doresti deoarece se fac cam toate materiile dar nu si ca dupa filologie poti deveni doar profesor. Poti da la Drept,Jurnalism, Teatru, Limbi straine etc. sunt destule happy

| Rukhsandra a răspuns:

Poti termina orice liceu.Tot ce conteaza e sa ai note mari ca sa intri la facultatea dorita

| blueberry05 a răspuns:

De fapt prietenii tai au dreptate.nu conteaza asa mult liceul,mai mult facultatea, insa daca mergi la mate-info eu cred ca ai cele mai mari sanse sa devii orice ti-ai dori, pentru ca daca mergi de ex la filo acolo din clasa a 11 a numai faci mate si daca te razgandesti si vrei sa dai la o facultate unde iti trebuie mate,atunci numai poti da timpul inapoi. Sfatul meu este sa mergi la mate-info, pentru ca in ziua de astazi nu prea mai e important sa faci ceea ce iti doresti, ci ceea ce trebuie.:*:*

| Andrei_4336 a răspuns:

E simplu. Daca te pricepi sau daca iti place mergi la IT (salar bun, locuri de munca sunt cate vrei), nici nu sta pe ganduri. Filologia, din pacate, la noi in tara = 0. Bafta la orice alegi!