Întrebare recomandată | jianu81 a întrebat:

Care este diferenta dinte un Electrician si un Tehnician Electrotehnist? Au cam aceeasi definitie.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua denumiri pentru acelasi meserie.
E ca si secretar(a) si asistant manager.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu au aceeasi definitie si nici nu sunt acelasi lucru!

Un electrician se ocupa de instalarea aparatelor electrice si electrocasnice (masini de spalat rufe, vase, aparate de aer conditionat...), instaleaza prizel, a lumini, cablurilor de curent electric.

Pe cand un electronist se ocupa de: partea electronica a aparatelor electrice (tranzistori, condensatori, rezistente, circuite electronice ale unor aparate de inalta tehnologie precum: computere, telefoane, mobile, televizoare).

| jianu81 explică (pentru Violleta2022):

Electrotehnist nu electronist.Sunt complet diferite

| salexaa a răspuns (pentru jianu81):

Electeotehnistul utilizează, este autorizat să măsoare,să conteoleze
componente doar electrice ex; prize, întrerupătoare, siguranțe, contactori, ......scheme electrice.
Electronistul utilizează componente electronice din scheme electronice este pregătit profesional și abilitat,autorizat să verifice,să folosească rezistențe,condensatori,termistori,
diode,tranzistori, circuite integrate, tiristoare, triace optocuploare, relee,...