| Arii_Cristina_1999 a întrebat:

Care este diferenta dintre filologie simplu si filologie bilingv?

Mi se pare normal ca la fiecare se fac doua limbi straine, dar care este diferenta? Care dintre profiluri are o oferta educationala mai buna?

Multumesc!

1 răspuns:
| RobySz98 a răspuns:

Diferenta nu e mare, este doar ca la bilingv faci mai multe ore de limba respectiva + ore de istorie/geografie a tarii careia ii apartine limba, predate in acea limba, dar nu ca subtitut al istoriei/geografiei normale pe care o faci, ci ca un plus. De exemplu la bilingv engleza faci mai multe ore de engleza si istoria/geografia Marii Britanii predata in engleza. In rest, sunt la fel. Dar pot exista profile de filo cu bilingv franceza sau nu stiu ce alte limbi, tot pe aceeasi schema. Sper ca am fost de ajutor! happy