| TakahashiHiroshi a întrebat:

Care este diferenta dintre psihiatru si neuropsihiatru? Ce este neuropsihiatria infantila?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Psihiatrul se ocupa preponderent de tratarea comportamentului unui individ si problemele sale psihice, prin terapie si tratament medicamentos. La psihatru vei merge pentru schizofrenie, depresie etc, in mare parte pentru problemele psihice care nu sunt cauzate de o disfunctie concreta a sistemului nervos.

Neuropsihiatrul se ocupa cu problemele neuronale (la nivelul creierului) si legatura lor cu problemele comportamentale. Neuropsihiatrul este o combinatie intre un psihiatru si un neurolog. Neuropsihiatrul, spre deosebire de psihiatru are o baza mai aprofundata in neurologie si activitatea neuronilor.

Neuropsihiatria infantila se refera la tratarea pacientilor care nu sunt considerati adulti, deci sub 18 ani.

1 răspuns:
| 3amthinking a răspuns:

Pai la psihiatru merg oamenii cu probleme in comportament si viata, iar la neuropsihiatru merg cei cu boli mintale. La neuropsihiatrie infantila se trateaza doar copii si adolescentii cu asfel de probleme.