| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre o facultate de management,respectiv marketing si una de economie a comertului, tursimului si a serviciilor? Doresc cat mai multe informatii pro si contra in legatura cu fiecare dintre profilele enumerate mai sus.Eu as alege profilul de economie a comertului,turismului si alimentatiei deoarece include si marketingul, managementul(posibil sa ma insel). Ofer funda!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Managementul = organizarea si conducerea unei firme sau institutii
Marketingul = rentabilizarea si promovarea productiei, ale produselor
Economia = calculul efectiv ale incasarilor si cheltuielilor efectuate sau care urmeaza a fi realizate
Cele trei sunt legate intre ele.

Alegi facultatea in functie de care te intereseaza mai mult, iar pe parcurs vei invata si notiuni din cealalte.

| vladinscain a răspuns (pentru Bula):

Are ceva daca eu am fost la liceu de filo sau nu are importanta.
Ma gandesc sa nu mi se para prea greu din cauza faptului ca nu am mai facut mate din clasa a 10-a.

| Bula a răspuns (pentru vladinscain):

Nu va fi usor, dar nici imposibil.
Oricum, cat mate va fi nevoie cred ca ai invatat si tu, iar lipsurile se pot completa prin meditatii.
Totul depinde de vointa ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Una e pe management. Alta e pe marketing. Alta e pe economie. Gandeste-te pe ce vrei sa te axezi. Cel mai probabil la fiecare din ele le vei face si pe celelalte, dar in masura mai mica.