| curiozitati a întrebat:

Care este diferenta intre o Scoala Nationala si o Universitate? De exemplu Scoala Nationala de Stiinte Politice si Administrative si Universitatea Politehnica Bucuresti.

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu este nicio diferenta ca nivel, SNSPA este doar o denumire, dupa revolutie a pornit asa si pe urma s-a dezvoltat si acreditat ca si universitate si nu si-a schimbat numele ca ar fi fost foarte complicat. gasesti si la ei pe site la prezentare niste repere pentru informare http://www.snspa.ro/p/prezentare

| VictorPetrescu a răspuns:

E o diferenta de nume intre institutii de invatamant superior autonome.
Intre cele 2 prezentate de tine:
- SNSPA e fosta scoala de activisti de partid Stefan Gheorghiu si pregateste specialisti in stiinte politice, comunicare, relatii internationale
- Universitatea Politehnica pregateste ingineri

| curiozitati explică (pentru VictorPetrescu):

Nu ma refeream la job-urile pe care ti le ofera si la acreditare, incredere, recunoastere pe plan national si international.

| VictorPetrescu a răspuns:

Am inteles. O structura din Ministerul Educatiei a facut un clasament pe anul 2012, pe programe de studii.
Astfel, programele din cele doua institutii apar asa:

Universitatea Politehnica Bucuresti:
- categoria A la Inginerie chimica
- categoria A la Inginerie civila si Instalatii
- categoria A la Inginerie electronica si telecomunicatii
- categoria A la Inginerie aerospațială, autovehicule și transporturi
- categoria A la Ingineria sistemelor, calculatoare si tehnologia informatiilor
- categoria A la Inginerie mecanica
- categoria A la Inginerie industriala
- categoria A la Mecatronica si robotica
- categoria A la Ingineria materialelor
- categoria A la Ingineria mediului
- categoria A la Inginerie si management
- categoria A la Inginerie electrica si energetica

SNSPA:
- categoria A la Stiinte administrative
- categoria B la Stiinte ale comunicarii
- categoria C la Sociologie
- categoria A la Stiinte politice
- categoria E la Management
- categoria E la Psihologie

Documentul complet este aici:
http://chestionar.uefiscdi.ro/docs/programe_de_studii.pdf

Dupa cum se vede Politehnica Bucuresti are nota maxima la toate specializarile iar SNSPS doar la Stiinte administrative si Stiinte Politice.

Pana la urma depinde de fiecare dar dupa Politehnica ramai cu o meserie.
Dupa SNSPA iti trebuie noroc, sprijin sau multa creativitate pentru a reusi.

Multa bafta!