| burloiu a întrebat:

Care este diferenta intre puiul de curcan si puiul de curca? vreau raspuns rpd.ms anticipat!

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Curcanul nu face pui. Curcanul e masculul curcii. Deci curcan+ curca= pui de curca

| pietrean a răspuns:

Curcanul este mascul.Curca este femela.Cand curcanul "calca" curca, aceasta cloceste oua(cade closca). Ouale curcii sunt clocite de curca, ies pui, de ambele sexe:masculi(care vor deveni curcani) si femele(care vor deveni curci), adica pui de curca.Cred ca am fost destul de explicita!