| SingleForOne a întrebat:

Care este legătura dintre marketing și domeniul bancar? Dacă fac o facultate în marketing, se potrivește să lucrez într-o bancă și să urc pe scara ierarhică?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te angajează, da. dar îi vor prefera pe cei ce fac profilul finanțe bănci.

| johnnny123 a răspuns:

Marketingul se aplica in absolut orice domeniu, de la guma de mestecat pana la avioane de pasageri si de la seminte prajite pana la asigurari de viata.

Sa intrebi "care e legatura dintre marketing si domeniul bancar" este ca si cum ai intreba "care e legatura dintre curentul electric si domeniul bancar".

Un adevarat specialist in marketing isi va gasi oricand de munca. Partea grea este sa devii un adevarat specialist in marketing. Si nu, faptul ca ai terminat o facultate de marketing nu te face un adevarat specialist in marketing.

| siriusblack98 a răspuns:

Exista o legatura intre ele. La ambele trebuie sa ai ''papagal'' si sa te duca mintea. Pe scara ierarhica urci numai daca esti foarte bun si daca in respectiva sucursala nu se avanseaza pe pile si relatii (ca aproape peste tot in Romania).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o facultate de marketing inveti matematica, finante, contabilitate, econometrie, informatica, statistica, microeconomie, macroeconomie, sisteme informatice etc.

Cred ca ti-ai dat seama acum care e legatura. Si da, poti lucra la o banca daca ai terminat marketing.