| Bombbonelee a întrebat:

Care este legatura dintre termenul de "democratie" si greci?

Funda

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Termenul de,,democratie,,provine din traducerea a doi termeni din greaca.,,Demo,,si,,cratos,,inseamna in greaca,, popor,, si,, putere,, formand impreuna termenul de,, putere a poporului,,. Adica puterea majoritatii.Tu ce parere ai? Traiesti intr-o tara democrata?

2 răspunsuri:
| AndyPCX a răspuns:

Notiunea a fost generata de catre greci. Vezi legatura de mai jos.

Trebuie totusi spus ca societatea "democratica" greaca era constituita dintr-un numar de oameni liberi (participanti la demoratie) si o masa uriasa (comparativ), de sclavi, ce nu aveau absolut nici un drept!

| Ruso_Luiza_1999 a răspuns:

Esti in clasa a4-a,nu?