| Elena_Dumitru_1999 a întrebat:

Care este parerea voastra despre facultatea de biologie?
Urmeaza sa dau bac la biologie din biologie 9-10(vegetala si animala) si as vrea sa dau undeva mai departe, la facultate sau postliceala ma refer.
Am nevoie de pareri si detalii, se intra cu dosar sau se da examen?
Sunt dispusa sa invat, desii sunt cam lenesa de fel. Cat mai multe pareri, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Se intra cu dosar dar posibilitățile de angajare sunt foarte reduse, eu nu îți recomand.
Dacă îți place biologia vegetală și animală îți recomand universitatea de științe agronomice și medicina veterinara unde au niște facultăți foarte interesante și de unde iesi inginer, cum ar fi horticultura, zootehnie, ingineria mediului, practic in domeniul naturii, plantelor, animalelor. Au chiar și facultate de biologie acolo, dar de la aia nu iesi inginer.
Dar dacă îți place biologia partea de anatomie, îți recomand ceva in domeniul medicinei, cum ar fi facultatea de asistente, de moașe, de kinetoterapie sau postliceala.

| Elena_Dumitru_1999 explică (pentru Bondarel99):

Dar despre facultatea de farmacie ce parere aveti?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Elena_Dumitru_1999):

Daca ti-ar placea ca singurul tau loc de munca posibil sa fie intr-o farmacie vanzand medicamente, e ok. Salariul poate ajunge si la 4000 lei pe luna.
Facultatea e destul de grea, trebuie sa inveti foarte mult si nu ai voie sa lipsesti, dureaza 5 ani si se intra greu, e bataie la admitere. Se dau intrebari din chimie organica si din anatomie.

4 răspunsuri:
| weloveit a răspuns:

Bun! Iti recomand sa nu faci o facultate degeaba! Din facultatea asta ce o sa iesi? Ma gandesc ca iti pierzi tu niste ani si niste banuti cand ai putea opta pentru alta facultate care pe viitor te va ajuta, atat moral cat si financiar