| Apostol_Mihai_1997 a întrebat:

Care este reteta ideala pentru o cariera reusita in turism (agentie de turism/hotel)? Aici ma refer la liceu (ce liceu si profilul liceului - Bucuresti), facultate, master si job initial (cateva joburi si cu media salariului).

2 răspunsuri:
| Reiki a răspuns:

In primul rand trebuie sa stabilesti ce anume,in turism,vrei sa faci,ca meserie: receptioner,ospatar,barman,bucatar. Apoi sa urmezi un liceu economic - sunt destule in Bucuresti. Evident sa inveti,nu doar in liceu,limbi straine,sunt foarte necesare. Dupa liceu sa urmezi o facultate al carei profil sa tina de Turism. Si din astea sunt destule. Media salariului nu ti-o pot da pentru ca depinde de multe: anul cand vei termina liceul si te vei angaja, locul de munca - daca e vorba de un hotel depinde si numarul de stele al acestuia, regiunea, eventual in tara sau afara -. Cred ca, primul pas este sa alegi liceul si apoi vor urma restul. Intrebarea ta tine mult de viitorul in care se pot modifica multe.

| Apostol_Mihai_1997 explică:

Eu ma gandeam la Lazar Stiinte sociale dupa care Spiru Stiinte Sociale (Bucuresti) cu intensiv engleza, dupa care Madgeara cu turism si servicii...Ce parere aveti?