| DoarOUrata a întrebat:

Care meserie e mai buna? Mai interesanta.mai de succes... Cea de avocat sau de jurnalist? Voi ce ati alege? De ce? DAU FUNDA SI VOTURI!

10 răspunsuri:
| chibiusa a răspuns:

As alege-o pe cea de jurnalist.
e mai palpitanta, iti da mana libera, poti sa improvizezi si sa-ti pui amprenta asupra muncii tale. poti fi original, haios sau dramatic. poti fii cine vrei tu sa fi.

in schimb, avocatii au un job monoton, mereu aceleasi proceduri, mereu aceiasi pasi de urmat. plus ca e foarte multa toceala aiurea.
si inca o chestie, avocatii atata ca sunt avocati, ca un job stabil foarte putini auwinking

| alintush15 a răspuns:

Pai dupa parerea mea ambele sunt OK__pe de o parte avocatul primeste bine si poti deveni unul renumit sau cel putin cunoscut___jurnalistul este mereu in cautarea unei noi bombe in adrenalina __depinde jurnalis in ce domeniu bussines showbiz social__etc fiecare meserie are laturi bune si nu prea dar aici depinde si de dorinta ta __eu asa alege jurnalis pentru ca avocatii sunt putin in pericol )))parerea mea si au mereu de a face cu criminalii dar jurnalistii sunt fine in societate respectati unii chiar renumiti in fine gusturile nu se discuta___pa pa :*:*:*

| geo_fili_2006 a răspuns:

De avocat este mai buna,pentru ca nu trebuie sa alergi peste tot pentru o publicatie pe zi/saptamana, plus ca te plateste pentru stiri sau ce aduci tu pentru un anumit ziar, pe cand ca avocat munca pe care o depui este mult mai simpla fata de jurnalist.

| anonimCelebru a răspuns:

In primul rand esti urata laughing deci nu ai cum jurnalist, alege avocaturabig grin

| anonimCelebru a răspuns:

Ps: era doar o gluma tongue

| AAD a răspuns:

E absurd sa se fac afirmatii de genul:".pe cand ca avocat,munca care o depui e mult mai simpla fata de jurnalist."Se poate da un search pe Sfantul Google sa se vede un ranking cu gradul de dificultate al facultatilor.
Avocat sau jurnalist? Depinde si de aptitudinile, de caracter, de vocatie.eu ramanc cu meseria de avocat.

| AAD a răspuns:

Ma scuzati, ora e de vina si excesul de oboseala...rectific:
1.".sa se faca afirmatii de genul."
2.".sa se vada un ranking."
3.".eu raman cu meseria de avocat."
O seara buna in continuare.

| misscuriosity a răspuns:

Depinde de ceea ce iti doresti tu sa faci. nu poate sa-ti spuna cineva ce sa alegi. in esenta, profesiile sunt asemanatoare. ambele iti provoaca inteligenta neincetat, iti pun la incercare curajul, ai contact cu oamenii in ambele, lucrezi cu cuvintele, trebuie sa stii sa te impui si sa fii altfel decat ceilalti. totodata, pot fi si foarte diferite. prin jurnalism iti exersezi creativitatea, libertatea de exprimare, pe cand avocatia iti ofera posibilitatea de a ajuta justitia, de a te face respectat. sunt foarte multe argumente pro si contra pentru ambele profesii, insa in final decizia e doar a ta.

| seba_1228 a răspuns:

Cea de avocat este mai placuta! juristi lucreaza mai mult la birou cu pe calculator cu dosare si chesti din astea! sper ca ti-am fost de ajutor:d + ca un avocat castiga mai bine si meseria este mai de succes!

| DoarOUrata explică:

P.S.: Daca mi-am ales numele asta, am facut-o pentru ca nu aveam inspiratiebatting eyelashes