| Belllla a întrebat:

Care meserie este mai bine platita si cu cam cat : procuror criminalist, prof, prezentator tv, fotograf si manager? Si mai vreau sugestii pentru jobburi care nu necesita istorie, ci doar romana si o limba straina. FUNDA!

5 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Depinde de toate imprejurarile, situatiile posibile. Poti sa fii un profesor de renume si foarte bine platit, poti sa fii unul amarat. Poti sa fii un fotograf de renume, poti sa fii unul amarat. Si tot asa...

| Chαяtreux a răspuns:

Procurorul criminalist castiga mai bine presupun. Si este o meserie interesanta

| Mareacluj a răspuns:

Mai bine te uiti pe grila de salarizare si iti faci o idee mai clara. In al doilea rand nu poti compara o functie/profesie la stat cu una la privat gen prezentator tv. Pe de alta parte, trebuie sa iti alegi o meserie in functie de abilitatile pe care le ai, de punctele tale forte, de cat esti dispusa sa inveti, ca sa spun asa, dar sa fii sigura ca iti va placea ceea ce faci. Nu cred ca e deloc usor sa te duci la serviciu ani intregi asa din obligatie. In alta ordine de idei, daca te simti atrasa de profesiile juridice, nu vreau sa te sperii, insa trebuie sa stii ca dupa ce termini facultatea de drept nu ai sanse sa gasesti de munca decat cel mult consilier juridic. Numai daca faci INM poti deveni magistrat, daca dai admitere in barou si faci stagiu 2 ani poti deveni avocat, pt.notari, la fel e un concurs si faci 2 ani stagiu. Iar aceste concursuri nu sunt dintre cele mai usoare, de ex. in anul cand eu am intrat la INM, cei mai multi care au intrat au mai incercat inainte de 3, 4 ori sau chiar mai mult. Si, desi au fost peste 2500 candidati, au ramas f.multe locuri neocupate. Nu vreau sa te sperii, insa daca vrei sa faci o facultate si imediat sa iti gasesti un job f.bine platit, nu e cazul sa faci dreptul. De asemenea depinde ce intelegi tu prin meserie bine platita. Ca magistrat ai un salariu decent si de munca pe masura, la fel si responsabilitati, incompatibilitati si interdictii, insa daca vrei sa faci avere, alege totat altceva.

| LarisaOana a răspuns:

Procuror crimalist, zic.
Meserii? Pai, ai putea fi translator happy

| zoeZoe a răspuns:

Prezentator Tv de succes. Esca are 20 000 euro pe luna, Badea are doar 5000 dar are destulwinking