| brokxy a întrebat:

Care sunt consecintele daca iti dai demisia fara preaviz? Si care e beneficiul daca o faci cu preaviz?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai contract in care este prevazut preavizul, dar pleci fara sa respecti termenul, atunci se poate desface contractul disciplinar, poti primi referinte proaste, dar angajatorul poate avea si pretentii de despagubire.
Cel mai indicat este sa eviti neplacerile si sa respecti termenul de preaviz!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E rau. Mai bine incearca o "amiabila" cu patronul si o faci la intelegerea ambelor parti. Atunci nu trebuie sa stai in preaviz conform Codului Muncii. https://bit.ly/3wjkFpn Litera b ar fi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate intocmi comisia disciplinara pentru tine, si poti fi sanctionat conform contractului colectiv de munca si legilor in vigoare.
Depinde mult de societatea de la care pleci. In multe nici macar nu se aplica legea, nu 'se pupa' contabilitatea cu situatia reala.

| Frank51 a răspuns:

Am plecat fără preaviz la toate joburile unde am fost, nu mi s-a trecut nicio mențiune în baza de date nici a angajaților nici al angajatorilor. Răspunsul este, că nu există consecințe, doar bătut gura.

| StrongHeart a răspuns:

Nu prea e ok ca o sa dea prost pe viitor. Eu zic sa dai preaviz daca chiar vrei sa pleci si ii mai suporti 2 saptamani sau cat scrie pe contract, mai iei si niste bani in plus.

| cobrant a răspuns (pentru StrongHeart):

Si daca nu mai suporta jobul, riscurile si sefii de acolo, pe timpul preavizului poate sa bage concediu medical exact pe alea 2 saptamani!

| Salontanul a răspuns (pentru cobrant):

Corect! Este si asta o solutie.

| StrongHeart a răspuns (pentru cobrant):

Asta daca are o anumita vechime in campul muncii, din cate stiu.

| cobrant a răspuns (pentru StrongHeart):

Și dacă nu are o anumita vechime în câmpul muncii, dacă nu mai suporta locul de munca respectiv poate să-și ia acel concediu medical dar nu este plătit deloc, în cazul în care nu are 6 luni lucrate la locul de munca respectiv

| Saiko93 a răspuns:

Eu am plecat fara preaviz odata. Cel mult caraie si se uita urat sefu x In rest, nu prea are ce, decat sa nu te mai primeasca la ei, sau unde o lucra pe viitor... Rara coincidenta, da se poate si asa ceva.