| BrokenAngel a întrebat:

Care sunt diferențele dintre profilul „Științe ale Naturii " și „ Matematică-Informatică "?
Aș vrea să știu totul despre aceste profile, sunt indecisă.
Vă rog să mă ajutați sad

2 răspunsuri:
| ŞtefaniaP a răspuns:

La Stiinte ale Naturii se face matematica M2, iar la Matematica-Informatica M1 (este mult mai grea). Eu am terminat anul acesta si am fost profil real, specializare matematica-informatica intensiv. Nu a fost ceea ce imi doream. Te sfatuiesc sa alegi Stiinte ale Naturii. Ai mai multe de invatat, este un profil mai usor, iar materiile sunt aceleasi. In plus, o sa ai mai multe optionale bune care te vor ajuta si nu te vor solicita extraordinar de mult spre deosebire de celalalt profil unde ai un singur obtional in clasa a X-a.

| Altintop a răspuns:

La Stiinte ale naturii pui accentul pe biologie, chimie si fizica, iar matematica este secundara si mai usoara ca la mate-info(dai bac din M2 la matematica), iar pe informatica nu pui prea mare accent la acest profil.La mate-info, pui accentul pe matematica(dai bac din M1 la matematica), fizica, informatica iar biologia si chimia sunt secundare.Stiintele naturii este un gen de "mate-info", numai ca este putin mai usor.Pot sa iti spun din ce dai teze la stiinte ale naturii deoarece am terminat clasa a 9-a la acest profil. Teze vei avea obligatoriu din romana, matematica si 2 la alegere dintre fizica/chimie/biologie. Iar la matematica-informatica este aceeasi schema numai ca vei putea alege pe langa biologie/fizica/chimie si informatica, iar matematica este un pic mai grea. In clasa a 9-a, la stiinte, biologia vei face 2 ore, chimia tot 2 ore, matematica 4 ore, fizica 3 ore, informatica o singura ora si vei mai face 2 ore de TIC(tehnologia informatiei si comunicarii). Te sfatuiesc sa alegi stiinte ale naturii deoarece matematica este mai usor de digerat decat cea de la mate-info, iar pe informatica nu se pune prea mare accent, deci poti sa inveti la fizica, chimie si biologie mai usor, daca astea te intereseaza! Daca iti place informatica si matematica du-te la mate-info, dar va fi mai greu.