| ANDREYandrey1 a întrebat:

Care sunt facultatile de viitor pe care le pot urma? Inginerie auto,tehnica dentara, geografia turismului, constructii de masini? funda pentru cel mai complex raspuns

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Toate sunt bune, dar gandeste-te ce industrie mai este in Romania? Daca vrei sa pleci din tara fa ceva inginerie, daca vrei sa ramai sa traiesti aici fa tehnica dentara. Macar asta e sigur, lumea are si o sa aiba mereu probleme cu dintii laughing Turismul il vad ca juma-juma, adica ai putea sa gasesti de lucru in turism dar salariile nu-s chiar stralucite, multi lucreaza pe baza de comision, vinzi excursii ai bani, nu vinzi ai eventual un salariu minim. Depinde si in ce zona locuiesti, daca esti de printr-o zona turistica (mare, munte) si cunosti oamenii la nivel local merge turismul. Daca esti de prin Pitesti sau zona, sa ai o intrare cat de cat pe la Dacia, mergi pe partea cu ingineria. Pe tehnica dentara se castiga bine dar trebuie sa fii foarte bun si serios, daca faci numai rateuri nu-ti mai da nimeni lucrari. dar dincolo de orice, trebuie sa tii cont si ce ti-ar placea sa faci, ca e tare aiurea sa faci in fircare zi, 40 de ani, acelasi si acelasi lucru care nu-ti place, dupa 10 ani esti deja bolnav de nervi, de stomac, frustrarea zilnica e groaznica. Inspiratie la ales! happy

1 răspuns:
| unul1 a răspuns:

Cu turism nu-ti recomand. Orice tine de tehnica este de viitor. Daca te pasioneaza masinile poti fi inginer auto, poti sa ai propriul tau service dupa o vreme. Constructii de masini trebuie sa fi cu adevarat bun si de obicei sunt fabrici care fabrica (scuze repetare) masinarii. Trebuie sa fi foarte bun. Gandeste-te si unde ai putea gasi un loc de munca dupa ce iesi de la facultate. Multi cer experienta si asta e o problema mare.