| NemNUZ a întrebat:

Care sunt insusirile pe care trebuie sa le aiba un chirurg pe langa bineinteles sa invete foarte bine. De exemplu eu daca tin in mana un pix, observ un mic tremur in varful penitei, e normal?

Răspuns Câştigător
| Catalin970 a răspuns:

Din cate stiu eu, chirurgii folosesc niste medicamente inainte de operatie pentru a scapa de tremuraturi asa ca se poate rezolva.

| NemNUZ explică (pentru Catalin970):

Serios?

| evenso a răspuns (pentru Catalin970):

Nu este adevarat, eu am lucrat cu chirurgi si pot spune cu siguranta ca nu iau nici un medicament pentru ca nu au probleme cu tremuratul mainilor, iar daca totusi ajunge un chirurg sa ii tremura mana, se poate lasa de meserie.

@RapTtoR Este adevarat ca cei care doresc sa practica chirurgia trebui sa aiba enorm de multa rabdare, si trebuie mereu sa invata, sa se perfectioneaza in aceasta profesie.

| Catalin970 a răspuns (pentru NemNUZ):

Da,exista ceva medicamente pentru chestia asta dar nu stiu exact cum se numesc.Cautand am gasit cateva variante dar sunt sigur ca cele folosite de catre chirurgi nu sunt postate pe orice pagina de internet.

| Catalin970 a răspuns (pentru evenso):

Nu pot spune sigur pentru ca nu sunt in cunostiinta de cauza dar am auzit pe cineva care era chirurg de profesie si avea o mica problema cu tremuratul mainilor care mi-a spus ca lua ceva medicamente sa amelioreze asta.

| evenso a răspuns (pentru Catalin970):

Tie personal ti-a spus asta un chirurg?
Tare ma indoiesc, oricum ai generalizat si nu e corect mai ales ca nu e adevarat.

| Catalin970 a răspuns (pentru evenso):

Da,un prieten de familie care e chirurg mi-a spus asta si imi pare rau pentru generalizare, nu am facut-o intentionat, am uitat sa pun "unii" acolo.

| evenso a răspuns (pentru Catalin970):

Ii doresc multa sanatate, si daca cumva ajungi sub bisturiul lui intreaba daca si-a luat pastila!

| NemNUZ explică (pentru evenso):

Dar eu stiam ca fiecarui om ii tremura putin mana (degetele), la chirurgi nu le tremura chiar deloc? Pot sa fac ceva sa nu imi mai tremure absolut deloc?

| evenso a răspuns (pentru NemNUZ):

Am vazut ca raspunsul lui @Catalin970 te-a convins, iti sugerez atunci sa-l intreb pe el.

| NemNUZ explică (pentru evenso):

Eram sigur ca asa vei face, pai nu m-a convins, a primit funda pentru ca vreau sa fie adevarat, nu neaparat pentru tremuraturi la chirurgi dar in general la oameni, am nevoie de multe sfaturi iar tu se pare ca sti mai ales ca ai lucrat cu chirurgi ceea ce e fantastic, eu m-as bucura doar daca as mana cu un chirurg.

| evenso a răspuns (pentru NemNUZ):

Asta nu am inteles "eu m-as bucura doar daca as mana cu un chirurg. "
Sa-ti spun ceva:
Pana tu ajungi sa faci facultate, sa faci practica, sa exersezi foarte mult va dura mult timp ( ani de zile ) si o sa inveti sa-ti stapanesti emotiile, sa ai dexteritate, asta in cazul in care nu ai probleme medicale.
Mult succes!

| NemNUZ explică (pentru evenso):

Am vrut sa spun,, as da mana,, daca s-ar putea as da funda si raspunsului tau, mersi mult

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Calm si stapanire de sine. Daca nu le ai iti tremura mana pe bisturiu.