| Aenoenienanonim a întrebat:

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a fi avocat.in dataliu daca se poate va rog frumos ...deci sunt la liceu clasa a 9-a (medii ff mici) si ma gandesc sa devin avocat si vreau sa va rog sa imi spuneti si mie pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru aceasta cariera! ce sanse de esec sunt, situatie financiara etc. multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să urmezi cursurile Facultăţii de Drept (preferabil la o universitate de stat, Bucureşti, Piteşti, etc.), după absolvirea şi promovarea examenului de licenţă trebuie să dai exemen pentru a intra la Barou (oriunde în ţară) şi vei fi avocat stagiar timp de 2 ani de zile şi la final vei da examenul de definitivat în profesia de avocat.
Aici găseşti toată tematica şi taxele care trebuie să le plăteşti pe perioada stagiaturii: www.baroul-bucuresti.ro
Pa, pa.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa urmezi Facultatea de Drept la zi, iti trebuie o medie de admitere peste 9. Daca vrei la frecventa redusa, se intra si cu 8 sau mai putin de 8. Dupa cei 4 ani de facultate, vei da examen de admitere in barou, cu proba scrisa din drept civil, drept penal, drept procesual civil, procesual penal si organizarea profesiei de avocat. Daca ai trecut de examenul de admitere, trebuie sa faci o stagiatura de 2 ani la un avocat.La sfarsitul stagiaturii urmeaza examenul de definitivat.
Acestia sunt pasii ce trebuie urmati.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Pitesti e o caricatura de universitate, nu Universitate.
Se spune corect "taxele pe care trebuie sa le platesti ", dar de unde sa stie carte unul care a facut "facultate" la Pitesti!
Nu exista stagiatura la medici "de 2 ani "... e o aberatie.
Cu note mici n-o sa reusesti nimic.
Facultatea de drept, dupa cum se poate observa pe site-ul asta e, la indemana oricui, dar sa devii avocat de succes e foarte greu.