| Aide a întrebat:

Care sunt pasii pentru a ajunge profesor de engleza?
Adica ce facultate, liceu etc (Sunt din Iasi)

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Liceul e in general irelevant dar e normal sa optezi pentru un profil uman (mai ales filo bilingv), apoi facultatea de limbi straine (LMA), sectia engleza cu inca o limba, profilul de psiho-pedagogie si ulterior examenul de titularizare.

| MadRaven a răspuns:

Liceul nu are importanta, filologie nu mi se pare o alegere care trebuie neaparat facuta pentru a deveni profesor.
Ai pitea merge de ex la mate info bilingv engleza.
E de preferat ceva cu bilingv engleza decat intensiv engleza, pentru ca primesti un fel de diploma ca ai absolvit liceu de bilingv.
Facultatea de Litere ar trebui sa fie alegerea ta.
Apoi masterat si examene de titlurarizare, cum ti s-a mai spus si mai sus.
Si eu sunt din Iasi, intro vreme vroiam si eu sa ma fac profa de eng, dar mi-am dat seama ca degeaba ma duc la filo.Nu ma ajuta cu nimic.
Bilingvul, chiar daca e mateinfo sau stiinte, te ajuta mult.
In plus, incearca sa vorbesti cu oameni care au limba,, in sange " sa zic asa.
Numai bine!

| Aide explică (pentru MadRaven):

Ar putea sa fie si un liceu de arte?

| MadRaven a răspuns (pentru Aide):

Da, desigur, de e nu?
Atata timp cat tu esti atenta la orele de engleza si inveti aceasta limba, totul e pefect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De preferat un liceu cu profil filologie. Dar facultatea, obligatoriu limbi straine, principala limba studiata sa fie engleza.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Liceu de filologie si facultatea de limbi straine

| AntoniaOrman a răspuns:

La liceu un liceu cu profil de filologie si o facultate de limbi straine!

| etudor a răspuns:

Liceul nu are atata importanta. Poate fi un liceu cu sectie umana, mate-info...iar facultatea sa fie de limbi straine, principal:engleza

| Aide explică (pentru etudor):

Chiar daca ar fi un liceu de arte?

| Natiiiiiii a răspuns:

Daca esti din Iasi, eu zic:
Liceu: Scoala normala " Vasile Lupu" din Iasi
specializarea : Filologie Int. limba Engleză
Facultatea de litere din Iasi
specializare:Limba şi literatura engleză – Limba şi literatura modernă/ Română/ Literatură universală şi comparată