| Alecs_Alex_1997 a întrebat:

Care sunt ramurile academiei de politie mai explicit daca se poate ca pe net gasesc numai prostii.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Academia cuprinde 3 Facultăţi.
1. Facultatea de Poliţie.
2. Facultatea de Pompieri.
3. Facultatea de Arhivistică.
Faucltatea de Poliţie, la rândul ei, are mai multe arme ( specializări ) : Penitenciare, Jandarmi, Frontieră, Drept ( 4 ani ) şi OSP.
Toate durează 3 ani, cu excepţia dreptului, şi ieşi cu gradul de ofiţer ( subinspector ).
De la Drept ieşi şi cu diplomă de jurist.
La OSP, în anul 2 îţi alegi specializarea ( rutieră, crimă organizată, investigaţii ctiminale etc ), dar la Drept faci în cei 4 ani câte o specializare şi afli pe ce ramură vei lucra abia la sfarsit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al Academiei de Politie, acolo este foarte explicit.