| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele de a intra la o facultate in Uk cu un imprumut de la stat? As dori sa aflu din surse sigure, de la cineva care studiaza acolo sau a studiat.
Cat mai multe informatii imi sunt de ajutor.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce venituri au parintii tai si daca pot lua cate un imprumut de cate 30.000-40.000 de euro pe an, de la banca
Dar ma indoiesc ca parintii tai ar avea asemena venituri, incat sa-si permita sa plateasca 20.000 euro pe an facultatea si inca 20.000 pentru cazarea, mancare si alte necesitati (telefon, imbracaminte, incaltaminte, carti etc), cat stai acolo.
Retine, sumele sunt pe 1 an, nu pe toata perioada facultatii.

Nu inteleg totusi, de ce ai vrea sa-ti bagi parintii in asemenea datorii imense, cat poti face o facultate la noi in tara?
Ce-i atat de special sa faci o facultate in UK, care oricum nu vine cu loc de munca asigurat, fiind nevoita sa te intorci tot in tara si sa-ti cauti de munca.

| Ali1998 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am spus ca vreau sa aflu din surse sigure deoarece unii stiu despre ce imprumut vorbesc. Statul UK iti ofera 9250 lire/an pentru studii, pe care ii restitui cand termini studiile si ei iti ofera un loc de munca.Toti aspiram la vise in viata asta, cu cat mai sus ajungem, cu atat mai binewinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ali1998):

Anglia da acest imprumut doar celor care au cetatenie engleza. Tu ai cetatenie engleza?

| ancaval a răspuns:

Nu știu să-ți răspund. DAR de ce nu vrei să faci facultatea aici?

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, am avut o colega care a facut asta. A luat un imprumut de la stat (de cat a avut nevoie), in contract mentionandu-se faptul ca banii vor fi restituiti dupa incheierea studiilor in uk, la momentul angajarii cu cate un procent din salariu dat inapoi la stat in fiecare luna pana se intregeste suma.

| Ali1998 a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Multumesc, dar am nevoie de ceva mai concret, de cum decurg toti pasii

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Ali1998):

Te pot pune in legatura cu fata aceia, daca vrei