| Unitedcompany95 a întrebat:

Cat castiga un medic stomatolog in Romania? Cat castiga un medic stomatolog cu specializari precum chirurgie, implantologie sau ortodontie? Ma refer,bineinteles, pentru medicii ce lucreaza la privat.

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna! Un medic stomatolog nu are un salariu fix.Acesta este direct proportional cu numar de clienti.Pentru ortodontie si chirurgie dento-alveolara se face rezidentiat, deci dupa ce termini cei 6 ani de facultate o sa lucrezi ca si medic rezident intr-un spital si o sa ai un salariu de rezident(~1200 Ron).Ca si implantolog trebuie sa faci un curs de vreo 7 luni(sper sa nu ma insel). Acesta costa in jur de 5000 euro. Dupa ce vrei trece in domeniul privat, atunci depinde de tine.De cat profesionalism o sa dai dovada, daca o sa fii un medic bun salariul o sa fie pe masura, gen cateva mii de euro, dar in timpbig grin
mult succes si nu uita: pasiunea de a recapata zambetul unei persoane inainte de partea materiala!

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Ma, destul de mult un ortodont. Pe mine m-a costat aparatu cu dzjunctor 3000 lei plus activare in fiecare luna 70(iar la avtivare schimba doar elastice si cateodata si arcu). Si gandeste-te ca face asta la destule persoane.

| Unitedcompany95 explică:

@anca95, esti in domeniu? Conteaza doar sa fii bun sau si sa stii sa te promovezi?

| Anca95 a răspuns (pentru Unitedcompany95):

Sunt studenta momentan, dar conteaza ambele, in special sa fii bun. Dupa cum stii si tu " lauda de sine nu miroase bine" prin prisma abilitatilor tale o sa fii recomandat sau nu:-D

| Unitedcompany95 explică:

@anca95 conteaza in ce oras practici meseria, daca este mare, mic, centru universitar sau nu? In sensul ca poti si in orasele mici sa ai de lucru mai mult? Multumesc mult de informatii si scuze ca am pus atatea intrebari laughing