| Polinco a întrebat:

Cat castiga un Soldat SGP intr-o misiune dificila? Dar pe luna?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit un articol in care se specifica faptul ca potrivit unui document MApN in afara de solda obisnuita din tara ei obtin (in misiuni) unele sume diferentiate pe grade si functii in Euro.
Astfel, în baza acestui document, un soldat/gradat angajat pe bază de contract, de la forţele terestre ar fi urmat să aibă o soldă lunară de 1750-2450 euro, la care se adăuga 25-45% în funcţie de vechime. Similar pentru aceiaşi categorie de militari de la aviaţie, paraşutism, marină, tancuri, artilerie AA.
Conform aceluiaşi document, un subofiţer, sg. major – plt. adj. de la forţele terestre, unităţi speciale, 2.450-3.450 euro pe lună, plus 22-38% în funcţie de vechime, maiştri militari, 2.750-3450 euro, plus 26-38% vechime, sublocotenet – căpitan, forţe terestre, unităţi speciale, între 3.650-.4.950 euro lunar, plus procentul de vechime de la 24-48%, maior-colonel, forţe terestre, unităţi speciale, între 5.050-7.750 euro pe lună, plus 24-48% vechime, general cu o stea-general cu patru stele, forţe terestre, unităţi speciale, 7.550-11.750 euro lunar, plus încă 15-25% în funcţie de vechime.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc pentru apreciere! Trebuie sa imi cer scuze. Am scris de doua ori acelasi text. Ulterior am modificat raspunsul la ora 23:23. Urmeaza in cateva minute sa apara in forma modificata.