| octa2021 a întrebat:

Cat castiga un taximetrist in prezent?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la 20 de lei pe zi la 500.
Depinde ce fel de contract are (sau n-are). Unii sunt pe masina proprie, altii au salariu fix, altii sunt platiti la procent, etc.
Intr-o zona slaba nu se castiga deloc bine din taxi, de aia majoritatea sunt "rechini" pusi pe jecmaneala.
Gandeste-te ca un taximetrist cinstit ramane cu vreo 5 lei dintr-o cursa de 25 de lei.
Cam cat mergi tu cu taxiul de 25 lei, si cat ar trebui sa lucreze taximetristul pentru 200 de lei (1000 de lei incasati)?

| gabicoo a răspuns:

Dacă e cinstit așa și așa!
Dacă e bandit cu aparatul de taxat măsluit fără aparat sau e de la Otopeni o duce foarte bine! Dar nu uita orice naș își are nașul!

| alina2k18 a răspuns:

Pe masina lui personala partener la uber si restul?
Intre 100-300-500 ron pe zi, depinde cate ore lucreaza, daca are si alt job sau nu.
Taximetrist la firme gen speed, leone, etc cu plan zilnic si altele, well te asigur ca nu sta nimeni fara MINIM 150lei zilnic NET la program full time.
Vorbesc de Bucuresti, in orase mici sigur nu vorbim de sumele de mai sus.

| anonimuIl a răspuns:

În București fără 4000 lei net nu rentează ca să faci taximetrie.