Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cat costa scoala de soferi de TIR, cat este primul salariu si cum pot aduna experienta?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Aproape 1300€ costa cu atestatu de marfa si persoane + card tahograf. Am inceput la Hartl (au sediu in Timisoara) si dupa 3 luni juma am plecat de la ei. Am fost pe autobuz 6 luni si acum iar pe trailer fac Spania - Portugalia rute fixe intre majoritatea clientiilor. 1600€ plateste waberers numa sa nu fie teapa, hatl cica tot atat plateste dar nu cred vezi ce faci numa 21 de ani sa ai. Ca sa te apuci de scoala

2 răspunsuri:
| Visinica_Iulia_1998 a răspuns:

Iti pot spune din propria experienta ca mie mi-a placut foarte mult sa fiu tirista si pur si simplu mi-a schimbat viata. Cel mai mult imi placea prosopul cu femeia goala de langa mine

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti trebuie cam 1000 de E ca sa te faci sofer. De lucru gasesti destul de greu fara experienta iar de castigat e functie de unde lucrezi -firma Ro sau UE.