| Ange a întrebat:

Cat de grea e facultatea de drept? Credeti ca faptul ca am facut generala si liceul la Paris(Franta) ma va ajuta intr'un fel? Multi mi'au spus ca ar fi bine sa raman aici sa imi termin studiile decat sa merg in tara, numai ca aici e foarte greu sa devi avocat voi ce parere aveti? Se spune ca daca nu esti "bun" si n'ai clienti mori de foame cu diploma in mana, e adevarat?
Multumesc!

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea,scolile sunt diferite,legislatiile la fel. Daca ai invatat acolo atatia ani,nu-ti va fi greu sa faci o facultate. Ce facultate? Aceasta este decizia ta. Dreptul francez este foarte greu,dar si mai greu,daca nu-ti place. Parerea mea este ca sa te indrepti spre ceva care sa-ti faca placere,sa nu fie un chin. Gandeste-te bine si ia hotararea.
Problema cu facultatea in Romania este foarte usoara. Poti face aici facultatea, dar nu uita ca lupta pentru suprematie dintre avocati se face fara mila, iar coruptia este la ea acasa...Depinde pe ce cale vrei s-o iei. Daca vrei sa fii corect,Romania este un loc nepotrivit deocamdata. M-ar bucura ca multi copii scoliti afara sa se reintoarca si sa faca curatenie in sistemul acesta vicios,dar este o lupta nedreapta,pentru ca legile de aici sunt facute ca sa fie incalcate, iar dreptatea nu-si are loc aici.
In cateva cuvante, concluzia: hotaraste ce-i mai bine pentru tine!

| vlad_4846 a răspuns:

Ramai in Franta!

| gabri05 a răspuns:

Sunt foarte multe de zis, mai ales dupa ce am citit si raspunsurile.
Raspunsul lui gbrltdr mi se pare eronat. Asta pentru ca: 1) legislatia romana ESTE ASEAMANATOAREA CU CEA FRANCEZA, dovada in acest sens fiind Codul Civil Roman adoptat in 1864, in vigoare si astazi de altfel si care nu este altceva decat o Copie Fidela dupa cel francez adoptat in 1804 de Napoleon. 2) Romania este locul potrivit daca vrei sa fii corect. Sistemul "vicios" se datoreaza tocmai persoanelor care spun asta si totodata il intretin cu aceasta ocazie, in cazul de fata prin "incurajari" de gen, neintelegand ca lucrurile se schimba treptat etc.
Dar, sa raspund si la intrebarile tale:
1) In opinia mea facultatea de Drept este accesibila, cel mai important e sa iti placa si sa poti intelege materia si institutiile aferente ramurii asupra careia te vei apleca.
2)Faptul ca ai facut generala si liceul in Franta te ajuta doar daca ramai acolo.
3) Aici trebuie sa te hotarasti tu daca vrei sa vii sau nu in Romania, iar in luarea deciziei nu trebuie sa iei in calcul si dificultatea de a ajunge avocat in cele doua tari. Nu stiu cum se ajunge avocat in franta deci nu ma pot pronunta. As putea da un raspuns doar daca imi vei da mai multe informatii. Insa, in Romania poti ajunge avocat renumit, nu este imposibil, daca inveti. Subliniez, daca inveti; suficient de mult incat sa stii sa aplici ceea ce este in teorie. Ai mentionat la un moment dat " Se spune ca daca nu esti "bun" si n'ai clienti mori de foame cu diploma in mana". Ei bine, in opinia mea, asta e valabil la toate meseriile si la toate profesiile. Dar, ca sa mi continuu ideea, exista solutii "de a nu muri de foame", cum ar fi aceea de a incepe o cariera in magistratura si, folosindu-te de renumele creat sa devii un avocat de succes., dar nu vreau sa intru in detalii.
Zic asta pentru ca si eu consider ca primii ani de avocatura sunt mai grei si asta din pricina stagiaturii, necesara de altfel.
Ma opresc aici, desi e mult de vorbit pe tema asta.

| gloria7 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa ramii totusi. studiile de peste hotare sunt totusi mai prestigioase.