| anonim_4396 a întrebat:

Cat de grea este admiterea in magistratura/pentru functia de notar/in barou? Ar avea vreo sansa cineva care nu are pile sau nu da mita? Daca intri, ai un loc asigurat de munca(ma refer la magistratura)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Admiterea in magistratura si notariat este foarte grea, sunt putine locuri si candidati multi. Ca sa intri trebuie sa fii foarte bine pregatit si nu cred ca mai merge pe sistemul PCR sau in foarte putine cazuri, avand in vedere strictetea examenelor.
In barou (ca avocat) admiterea este ceva mai usoara, numarul de avocati nu este limitat.

1 răspuns:
| Zorn a răspuns:

E destul de greu, trebuie sa fii foarte perseverent si sa ai o memorie foarte buna, deoarece ai foarte mult de invatat. Pentru a fi admis la INM trebuie sa iei peste nota 7. Nu e asa de usor pe cat pare, se pica pe capete. Ca avocat, daca esti bun, vei fi cautat, procese sunt cat cuprinde. Nu sunt meserii pentru cei sensibili la stres.