| Doarof3 a întrebat:

Cat de greu e la mate-info comparativ cu științe ale naturii? Am profesori care mă descurajează spunând ca e greu, dar pe alții mai proști îi încurajează.
Ce sa fac? Mă simt descurajată și imi e teamă că nu mă voi descurca din cauza profesorilor care au băgat oare cum un fel de frică în mine

Răspuns Câştigător
| vlad_9687 a răspuns:

Eu sunt a 9-a mate info, inceputul a fost putin greu dar din semestrul 2 nu am probleme cu nimic, fizica si chimia e un punct negativ dar daca inveti cat trebuie si esti constincios nu-i problema, dar nu ti-as recomanda mutare din cauza ca nu ai fost de la inceput si ar fi destul de greu pentru a lua materia la informatica, matematica de la capat idk...depinde mai mult de tine si cata munca vrei sa depui decat altceva

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde, daca te pricepi la mate si info o sa iti fie usor, daca ai si profesori ''lejeri'' cum am eu nici nu mai zic.

| ALGator a răspuns:

Chestia asta cu "greu" e foarte discutabila. Ma mira ca si profesorii se antreneaza in discutia asta.
Orice materie e "grea" daca a) nu-ti faci suficient timp pentru ea sa citesti la rind si mai pe indelete b) ti-e scirba, nu esti convins ca iti e de folos sau c) ai profesori sau colegi stresanti.
In rest, matematica are parti pe care le abordezi progresiv si pe rind in fiecare an. La fiecare dintre ele, de ex, algebra, inveti pe rind definitii si faci exercitii mai intii simple apoi mai complicate. Apoi treci la alteva.
E ca si cum ai de sapat un ditamai ogor: nu-l sapi pe tot deodata ci ai inaintea ta o perspectiva de 1-2 m asa incit efortul e relativ constant. Dupa o perioada relativ scurta depasesti un prag si te obisnuiesti, apoi te tii de ea.
O parere de la unul care a fost si bun si delasator la matematica. Am avut colegi infumurati care faceau din performanta lor un fel de trofeu de lupta. Dar am supravietuit si eu onorabil facind cam ce am spus mai sus. Chiar daca lucrez in tehnica, din toata matematica de atunci folosesc poate 2%, desi si asta depinde de ce te ocupi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la fel de simplu.

| ROberrt86 a răspuns:

Depinde de ce iti place tie, eu sunt la mate info si daca inveti chiar devine simplu. da, la inceput este greu dar dupa ce inveti toate chestiile va deveni simplu

| Marymary05 a răspuns:

Eu am terminat la mate-info si am prieteni care au terminat stiinte ale naturii ( am fost acelasi liceu ). Dificutatea e cam aceeasi si depinde 90% de profesori cum explica materia nu de materie in sine. La mate-info se pune accentul pe mate-info ( adica ai mai multe ore de mate si info pe saptamana si doar 1 sau 2 de biologie/chimie, iar la stiinte ale naturii e invers, adica se pune accentul pe bio/chimie). Depinde de ce iti place tie sa faci si ce vrei sa faci mai departe. Sincer mie mi s-a parut foarte usor (am avut profesori care au stiut sa explice si de asta), am luat 10 la bac fara prea mare efort si am avut note mult mai mari ca in generala. sper ca te-am ajutat cat de cat pentru ca stiu cum e sa fii in situatia astawinking

| Nusuntgrasjur11122222 a răspuns:

Sincer,si pe mine ma ia spaima cand aud de mate-info.Am un prieten care avea 10 pe linie in 5-8 si abia mai trece saracul clasa.Au trebuit sa vina colegii lui sa ii explice exercitiile sa nu ramana repetent.