| anonim_4396 a întrebat:

Cât de greu e să-ți găsești de muncă dacă n-ai facultate?

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Depinde cat vrei sa muncesti, pentru ca ok, ai facultate dar trebuie sa stii ce sa faci cu ea, am o verisoara cu facultate si cu bacul luat cu 9, 80 si e vanzatoare la magazin pe 2000 de lei si eu cu 7, 23 in bac, fara facultate sunt manager si mucesc pe 4500 de lei.Este o vorba" banii vin la omul cu cap, nu la omul cu bac"

| anonim_4396 explică (pentru Ilovedinero):

Îmi pare rău pentru verișoara ta.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Ilovedinero):

N-am auzit de ultima vorba, dar pare interesanta happy

| Simpatic a răspuns (pentru Ilovedinero):

Manager ...la firma tatalui > https://www.tpu.ro/......p-sa-stiu/
deci da-te mare cu sau fara bac cand te duci la o firma a unui strain, dai o proba de lucru si devii manager;)
Unii dintre sarantoci au urcat atat de sus ca acum sunt CEO la marile companii cum e fondatorul eMAG dar nu de la tata afacerea! fara mama sau tata doar pe meritul lor, ceilalti care lucrati la taticul nu aveti merite, doamna kickboxer;) dar poate ca verisoara ta, care este vanzatoare este mai sus ca tine doar ca nu ti-ai dat seama inca, banii nu sunt totul in viata;)
iar 4500 de lei e fix pix in ziua de azi, am vecini proxenenti care cu 8 clase castiga lejer 5000 de euro pe luna fara sa aiba habar sa stranga un surub macar; joac-o pe asta ca eu unul am ciuda pe ei, cum ar zice cocalarii de Bucuresti, eu mor dā ei :))
No offence, asa sunt eu mai iritat, acum sper sa nu iau bataie de la tine nici low kick sau high kick :)

| Ilovedinero a răspuns (pentru Simpatic):

Te-am intrebat eu ceva pe tine si nu stiu? Nu am eu sa iti dau tie explicatii ce lucrez si cum fac banii dar un lucru e sigur: nu stau pe banii parintilor.

| Ilovedinero a răspuns (pentru Simpatic):

Plus, dc sa merg sa ma angajez ca proasta si sa stau la program de lucru, sa imi dea concediu si cand ii e mila sefului de mine cand pot sa fac ce vreau eu, cand vreau eu si cum vreau eu? Ca vine vorba de proxenetism, atunci dc nu te faci si tu? Eu nu pot drg sa risc ca am deja un dosar penal dar tu la coada vacii linistit/a poti.Te uiti efectiv la toate raspunsurile mele si incepi sa comentezi ca musca in rahat.Musca nu stiu daca esti da rahat sigur mananci.Si cu bataia, stai linistit/a ca nu imi mai fac fapte cu toti astia care daca tip mai tare nu stiu pe unde sa fuga

| Simpatic a răspuns (pentru Ilovedinero):

Ai un limbaj de golanca de rahova, nici nu imi pun mintea cu tine happy
esti mai rea decat cei de etnie!
doar te-ai crezut mai tare ca vara ta de asta ti-am zis, eu am vorbit frumos, la anii mei te pun jos dintr-o singura palma cu toate figurile tale de boxerita! daca nu suport ceva este impertinenta si lipsa bunului simt pe care o aveti voi adolescentii martalogi care considerati ca vi se cuvine totul!
si eu nu sunt nici la coada vacii si s-ar putea ca eu sa fiu mai "tare" decat familia ta, eu de unul singur nu cu mama sau tata, dar esti la varsta la care esti si impertinenta si nu intelegi ce e acela respect asa ca fac ceva pe tine si pe kickboxul tau, practicantii de arte martiale intelegeau ce este acela respect acum toti agaricii faceti sport ca sa nu va bata lumea, fraierilor!
Se pare ca au rasarit multi Cobra Kai pe aiciwinking

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai greu gasesti cu facultate, multi muncesc meserii de categorie joasa care le face orice om de rand. La ce idei de prost gust au patronatele romane studentii invata de pomana, bani pierduti in facultati si apoi munca nema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nevoie neapărat de facultate pentru un loc de muncă.

| dullcat a răspuns:

Nu e greu, doar ca posibilitatile pentru un post bun sunt limitate.

| Frank51 a răspuns:

E mai ușor să-ți găsești un job care nu necesită facultate, însă nu va fi neapărat ce-ți dorești.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde cat de dispus ești sa muncești.
Sunt multi muncitori necalificați care fac destul de multi bani, in timp ce alții cu facultate mor de foame.
Adică vreau sa spun că am un unchi care lucrează în străinătate, sortează fructe daca nu mă înșel și face 2k euro pe lună, unde nici un profesor cu nu știu ce grade face.
Concluzia o tragi tu!
Bafta thumbs up

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

De fiecare dată când am vrut să lucrez mi s-a spus că-s slab, că n-am forță.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buturuga mica răstoarnă carul mare.
Degeaba ești plin de mușchi daca tot nu poți ridica un pai.

| 1234568807 a răspuns:

Nu e greu, daca doar cei cu facultate ar muncii ar fi multi care stau degeaba, poti sa iti gasesti de munca dar alte tipuri de munci cu mai mult efort si mai putin platite fata de unu cu facultate

| ALM2000RO a răspuns:

Depinde ce abilități și talente ai. Te poți descurca foarte bine și fără facultate ca om de afaceri, să zicem. Dar totul e în funcție de cum știi să te descurci. Și nu mă refer aici la chestii ilegale din care să faci bani grei, ci la ocupații bănoase legale unde nu ai nevoie neapărat de studii superioare.
Iar facultatea o faci pentru tine și doar în domeniul în care ai chemare.

Răspuns utilizator avertizat
| Vasilake a răspuns:

Daca esti cel din poza atunci si 3 doctorate nu-s suficiente pentru a te angaja cineva.

| Aalan a răspuns:

Păi nu pot să îți dau un exemplu concret dar îți dai seama cât de greu e chiar daca pe moment nu îți trebuie facultatea dar peste 2-5 ani o sa și nevoie de ea... fara facultate/școală profesională nici nu prea mai găsești de lucru și putea lucra ca gunoier,șofer (dar îți trebuie școala de șoferi), Livrator/Curier, bucătar (îți trebuie o calificare), electrician (îți trebuie la fel școală profesională), mecanic auto (la fel ca și la celelalte îți trebuie școala profesională) și cam atât de menționat că la toate aceste meserii mai îți trebuie și bacul și școala profesională+un C.V care să arate perfect eu am prieteni care lucrează la fan Courier și au liceul terminat, bacul luat și facultatea de litere dar na nu au găsit loc în anul respectiv și și-au căutat alt loc de muncă. Așa că pune mâna pe carte învață ia examenul de A8, apoi pregătește pentru examenul de bacalaureat urmează o facultate termin-o și abia apoi vezi ce muncă ți se potrivește!