| Dianne18 a întrebat:

Cat de greu este la Facultatea de Farmacie?
Ai mult de memorat? Se asigura o buna pregatire teoretica pentru a devenii cercetator (ma gandesc sa profesez in afara sau in Romania daca se poate)? In urma efectuarii acestei facultati dobandesti cunostinte temeinice de chimie si de biologie? Adica poti lucra la un institut de cercetari medicale (eventual cu niste cursuri de calificare in plus)?
Daca te hotarasti ca vrei sa lucrezi in comert, eventual sa obtii o functie in cadrul unei companii, e greu sa reusesti daca nu ai o ruda importanta in cadrul acelei companii?
Multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Orice facultate, cu orice profil, poti intra in cercetare dupa absolvire, cu conditia sa ai note foarte-foarte bune pe toata periaoda studiilor si la examenele de licenta sa gasesti loc intr-un institut de cercetare si sa iei examenul care se organizeaza pentru ocuparea postului respectiv. Este enorm de invatat, chimie la maxim, iti dai seama ca trebuie sa stii denumirile tuturor substantelor si reactiile dintre ele. Faci si anatomie, si e normal, pentru ca trebuie sa stii cum functioneaza organnele ca sa stii cum actioneaza medicamentele etc. Poti lucra si in fabricile de medicamente, fie in laboratoarele proprii la cercetare, fie in productie, in vanzari/distributie. Daca termini cu note si rezultate foarte bune iti gasesti de lucru prin farmacii si fara rude. Deci ideea de baza este ca este enorm de invatat si-ti trebuie note foarte mari in facultate si apoi imposibil sa nu gasesti ceva bun de lucru. Succes!

| Dianne18 explică (pentru mixxjim):

Multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
| Bebe09 a răspuns:

Facultatea este grea si ai mult de invatat(depinde unde vrei sa te duci), in Bucuresti.Ca sa ramai angajata in sitalul unde faci practica (asta dupa ce termini facultatea)este destul de greu. Daca ai cunostinte in domeniu, sau te duci cu niste atentii pe la doctori, eu zic ca reusesti.Bafta,dar parerea mea este sa nu-ti bati capul 5 ani la o facultate cand poti sa faci alta de 3 ani si sa lucrezi in acelasi domeniu.

| Dianne18 explică (pentru Bebe09):

Iti multumesc pentru raspuns dar nu cred ca mi-ai inteles intrebarea : eu am intrebat daca cu aceasta facultate ai oportunitatea de a devenii cercetator, daca se asigura o buna baza teoretica? Si pentru ca tot ai pomenit de UMF din Bucuresti as dori niste detalii in plus daca esti amabil/a: Cat de incarcat este programul? Calitatea invatamantului (cat de bine predau profesorii, dotarile din laboratoare), in general profilul celor care merg la o astfel de facultate, etc.

| Bebe09 a răspuns (pentru Dianne18):

Laboratoarele sunt dotate, dar mai noua si mai buna este a celor din Craiova.Programul este destul de incarcat, poti sa ai cursuri si pana la 5/7 seara.Profilul nu conteaza, nu te gand ca acolo se duc numai cei de la profil de bio-chimie, se duc persoanele care au facut pregatire si au habar de ceea ce se da la examenul de adm(`materia` este total diferita de cea din liceu si mult mai dezvoltata). Incearca si vezi daca poti sa intr:`Incercarea moarte nu are`! Bafta!

| MrLoveLife a răspuns:

Cine iti poate da toate informatiile astea, e decanul sau directorul facultatii. Dale un telefon.