| anonim_4396 a întrebat:

Cât de importantă credeți că este diploma de bac în 2024? Unele persoane se sinucid că nu au luat acest examen.

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Nu e așa de important, până la o adică tot în fabrici, McDonald's, KFC ajungi sa lucrezi! E o nimic toată sa ai in prezent liceul și bacul, tot cu cei care au 8 clase ajungi sa lucri și pe același salariu, evident!
Ori ai studii superioare ori ești un pierde vara, cu liceul nu faci nimic în Romania.

| anonim_4396 explică (pentru Mindfulness):

Mie îmi pare rău că am diplomă de bac.

| Mindfulness a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok și așa, nu e un fiasco, te poți înscrie oricând la o facultate.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu realizezi cât de cretină este afirmația "Mie îmi pare rău că am diplomă de bac"? De ce ți-ar părea rău că deții o diplomă care-ți oferă mai multe opțiuni în viață? Este ca și cum ai spune "îmi pare rău că știu limba engleză"

5 răspunsuri:
| irina4219 a răspuns:

Este importanta pentru că îți găsești un job mult mai ușor, iar confortul face diferența - nu se compara lucratul la birou cu lucratul in fabrica. Daca vorbim de salariu, poti avea unul foarte bun și fără bac, doar că îți limitezi singur variantele pe care le poți lua în calcul. Depinde ce îți dorești tu de la tine, dacă pentru tine e ok sa muncești ca șofer, pe șantier etc., atunci nu-ți trebuie, totuși am cunoscut destui oameni care au regretat că nu au luat bacul și l-au dat pe la 40 de ani. Părerea mea e că ar fi bine sa înveți o bază din materiile de la bac ca sa poți să-l iei, nu știi când te ajută, și de stricat, nu-ți strica. O seara buna!

| ciprian9628 a răspuns:

Ok in primul rand nu ai de ce sa te sinucizi doar pentru ca nu ai luat bacul asta nu e un motiv mai ales in conditiile in care sun oamenii cu probleme reale care nu se sinucid si isi continua viata cu toate greutatile pe care le au. Nu zic ca nu iti trebuie diploma de bac(mai nou si ca femeia de servici te intreaba daca ai liceul terminat cel putin unde locuiesc eu) doar ca asta nu e un motiv sa te sinucizi. Plus ca poti sa te angajezi si fara sa ai bacul luat. La supermarketuri McDonalds etc iti cer doar liceul terminat(te angajeaza si fara diploma) asa ca daca nu ai diploma de bac nu e problema. Si cu diploma si fara tot acolo the angajezi. Sa nu mai spun ca pe unii nu-i intereaza bacul sau nu il pot lua din diverse motive ce ar trebui sa faca sa se sinucida nu evident.