| BlackMO a întrebat:

Cat de mult conteaza media de terminare a facultatii pentru un angajator?

Răspuns Câştigător
| summer12 a răspuns:

Depinde la ce facultate esti, dar de cele mai multe ori este egala cu zero si mi se pare partial corect, pentru ca importanta este abilitatea ta de adaptare, comunicare si productivitatea de care dai dovada, nu notele bune pe care orice tocilar introvertit le poate lua. In cazul medicinei as spune totusi ca este importanta nota.

5 răspunsuri:
| Geniuss a răspuns:

Depinde la firma care vrei sa te anjajezii de multe ori afecteaza

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o regula stricta, poate conta mult sau putin, in functie de domeniul specializarii, de ce urmareste angajatorul, de impresia pe care o faci la interviul de angajare, daca angajatorul practica acest mod de angajare si de rezultatele in perioada de proba, daca este prevazuta in contractul individual de munca.

| johnnny123 a răspuns:

Daca te angajezi exact in domeniul in care ai facut facultatea, media de absolvire este un indicator destul de important.

Daca te angajezi in alt domeniu, atunci conteaza mai putin, dar ramane unul dintre lucrurile la care angajatorul "se uita" ca sa zicem asa.

Evident ca niste rezultate remarcabile in facultate dau bine cu orice angajator. Intr-un fel este privit un sef de promotie, in alt fel unul care a terminat o facultate in opt ani :-)

| SANDRA25 a răspuns:

Nu conteaza

| Sweety27 a răspuns:

10% conteaza media, 10 % conteaza diploma, 30% conteaza ce stii sa faci, 50 % conteaza salarul care il vrei!