| AndreeMeaw a întrebat:

Cat de mult conteaza profilul din liceu dupa ce termini? Adica de exemplu. daca eu merg pe filologie pot sa merg dupa doar la chestii legate de limbi straine?

4 răspunsuri:
| CrinaMadalina a răspuns:

Nu conteaza deloc. Adica dupa ce termini filo, exemplul tau, poti sa te duci si la medicina. Ideea e ca o sa-ti fie mai greu. Pentru cei de la facultate e important sa fi luat bac-ul.

| AndreeMeaw explică:

Unele persoane spuneau ca, conteaza. apai nu stiu ce sa mai cred :-s.

| Asce90 a răspuns:

Conteaza gen daca ai terminat filologie, nu poti sa mergi o facultate de informatica. Treaba e in felul urmator. Te decizi la ce facultate vrei sa dai, vezi ce trebuie sa inveti pentru admitere si te pregatesti pentru acel lucru. Profilul nu conteaza foarte mult. (Un exemplu: stiu o gramada de lume care vrea sa dea la medicina. Unii sunt profil mate-info, altii stiinte, altii filologie. Cei de la mate info o sa trebuiasca sa se pregateasca mai mult decat cei de la stiinte pentru ca au mai putine ore de chimie si bio. Dar asta nu inseamna ca nu pot intra.)

| neutrino a răspuns:

Profilul liceului nu conditioneaza facultatea pe care doresti sa o urmezi. Conteaza numai sa ai bacul luat.