| alexiaionasch a întrebat:

Cat lucreaza un IT-ist pe zi? Are program de 8 ore?

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă te referi la muncă productivă, noi developerii lucrăm în chunkuri de 2-3 ore, cu pauză. Dacă se lucrează remote de obicei se poate amâna parte din proiect și îl faci în afara programului, când ai chef. Uneori ești atât de prins de cod încât lucrezi 10-12 ore fără să-ți dai seama, evident nu ești plătit extra pe orele respective.

| haileewatson a răspuns:

Fii mai specifica. "IT-ist" nu e un job, la ce fel de rol te referi mai exact? Daca lucrezi intr-o companie, lucrezi 8 ore pe zi, iar orele peste program sunt platite suplimentar in functie de politica companiei. Daca esti freelancer, iti faci singur programul.