| imihaistoian a întrebat:

Cat se cere salariu pentru un inginer specializarea calculatoare, deci debutant in domeniul IT intr-un oras ca Bucuresti?

1 răspuns:
| MariuSSer a răspuns:

Salariul minim brut legal este de 1200 de lei.
De obicei, un angajator care angajeaza un inginer debutant ia in considerare sa adauge la aceasta suma:
- experienta in domeniu sau lucrari teoretice de specialitate proprii: +25%
- conditii deosebite (lucru in ture de noapte, stres, etc): +25%
- resposabilitati suplimentare: +10%
Bineinteles ca salariul este dat si de numarul de specialisti din domeniul in care se va lucra (dezvoltare software, administare sisteme, analist, inginer telecomunicatii, etc).