| StrongHeart a întrebat:

Cati ani dureaza facultatea de medicina, daca vreau sa lucrez pe ambulanta? Ce pasi trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ca sa lucrezi pe ambulanta nu trebuie sa faci facultatea de medicina ca nu ai specificat ca din postura de medic vrei sa lucrezi, poate vrei sa fii soferwinking
Pentru paramedic ai nevoie de niste cursuri, pentru asistent medical - 3 ani postliceala.
Pentru medic : 6 ani facultarea de medicina si inca 5 ani rezidentiat in medicina de urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Facultatea de medicina dureaza 6 ani. Dupa ce termini facultatea esti obligat sa faci inca vreo 4-5 ani de stagiatura (ca medic stagiar) si iesi in final dupa ce sustii examenul final paramedic pe ambulanta.
Mult succes!

| mihaela000ela a răspuns:

6 ani de scoala – 3 ani pre-clinici, in care acestia urmeaza cursuri teoretice si ore de laborator, urmati de 3 ani clinici, in care studentii urmeaza in spitale stagii corespunzatoare majoritatii specialitatilor.

| mihaela000ela a răspuns (pentru mihaela000ela):

Apoi sustii un examen si daca il iei te poti inscrie la rezidentiat.Acesta difera in functie de specializare.

| krypton1234 a răspuns:

Salut, vrei sa fii paramedic sa inteleg.3 ani la medicina din cate stiu ca la asistenti gen sau poti face chiar si postliceala.