| veronica1998h a întrebat:

Caut mincare pentru chinchila(sînsîli) ma sunati la
Vă rog urgent?

2 răspunsuri:
| paul55 a răspuns:

Salut uite ceva cre te ar ajuta Hrana obisnuita a chinchillelor consta in hrana speciala (uscata), asemanatoare cu cea a iepurelui. Nu hraniti chinchillele cu hrana pentru iepuri pentru ca aceasta contine hormoni.

Animalul dumneavoastra va manca atat cat ii trebuie asa ca puteti sa umpleti vasul de mancare atunci cand se goleste, dar daca chinchilla incepe sa se ingrase si sa fie letargica, trebuie sa o puneti la regim. Un kilogram de hrana uscata trebuie sa hraneasca timp de o luna o chinchilla. Asta inseamna ca pe zi revin sub 35 grame de hrana.

Animalul dumneavoastra trebuie sa aiba acces nelimitat la fan sau lucerna. Balotii de fan nu sunt indicati pentru ca sunt grei si nu sunt proaspeti. Asta nu inseamna ca fanul / lucerna inlocuieste hrana uscata, care e mincarea de baza a chinchillelor.

Chinchillelor le place o mare varietate de delicatese (trebuie date moderat). Dati-i un singur tip de delicatesa pe zi. O chinchilla adulta poate sa primeasca 1 - 2 stafide pe zi sau 2 miezuri de nuca, dar multe delicatese determina ingrasarea acestora, ceea ce duce la scurtarea vietii lor.

Asigurati-va ca chinchilla dumneavoastra mananca hrana uscata. Daca vi se pare ca mananca numai suplimentele de hrana si delicatesele, inlaturati-le pentru o zi sau doua asa ca va fi nevoita sa manance hrana uscata.

| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

am eu hrana pentru chinchile dar am ramas fara nimal laughing ai cumva pui? 9pe lang aplata dau mancarewinking )