| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ce abilitati ar fi necesare pentru un post intr -un birou notarial? Am scris: abilitatea de a cumula informatii rapid, cunostinte medii de calculator, dar as mai ada7ga vreo 2, insa nu am idee care.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei fi tehnoredactor cea mai importanta abilitate este cea de scriere rapida si corecta in Word. Poti adauga rezistenta si calmul pentru lucru sub presiune, de destule ori este inghesuiala la notar si trebuie sa lucrezi nonstop.
Pentru acest post nu este nevoie de studii juridice, cel mult de studii liceale.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Inafara de tehnoredactor, ce joburi mai poti avea intr-un birou notarial?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Depinde de marimea biroului, mai poti fi contabil si casier, functionar cu registrele.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, insa stiti ce salariu au astfel de oameni? Estimativ

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu stiu cat sunt acum salariile intr-un birou notarial, probabil ca la inceput sunt la nivelul salariului minim pe economie sau ceva mai mari, oricum nu cred ca depasesc 3.000 lei brut.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de post. Sunt abilitati generale dar si specifice. Daca n-ai spus ce post! Oricum mai inspira-te de aici daca mergi pe post de secretara: https://bit.ly/3vCisET

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Salontanul):

Pai nu stiu exact cum se numeste, dar e ceva de genul: ajutor notar, tehnoredactor etc.

| Eireann a răspuns:

Poti sa spui ca esti organizat, abilitati de multi-tasking, rigurozitate si atentie la detalii, nu uita sa mentionezi o limba straina (chiar la nivel de incepator), etc. Bineinteles e bine sa fie si adevarate.

| RxTx a răspuns:

Jurist
Trebuie să fii jurist

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RxTx):

Nu, nu trebuie sa fii jurist pentru a lucra intr-un birou notarial. O femeie mi-a zis recent ca are o prietena care a yerminat Litere si lucreaza intr -un birou notarial.

| haileewatson a răspuns:

In descrierea job-ului respectiv scrie ce abiltati sunt preferabile.
Altfel, cauta pe google in engleza si gasesti chestii. Depinde ce pozitie dintr-un biroul notarial te intereseaza.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru haileewatson):

Si ce alte abilitati as mai putea mentiona?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Abilitatea de a fi strict, direct si pe contract, merge?
adica sa nu fii un om slab sa fi dur si sever