| usernamebiss467 a întrebat:

Ce academie militara de la noi instruieşte tanchişti? Sau poate vreo scoala de subofiteri daca nu academie. Sau cum se poate ajunge tanchist mai exact? Care e drumul? Rog seriozitate fiindca vreau sa stiu ce drum sa aleg vara aceasta.

2 răspunsuri:
| NuCitescNotificari a răspuns:

Alege un drum bun si o cale batuta...

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

In Romania, tanchistii sunt instruiti la Scoala de Tanchisti "Gen. E. Popescu" din Bucuresti, care face parte din Ministerul Apararii Nationale. Aceasta scoala este specializata in instruirea personalului pentru utilizarea si intretinerea tancurilor si a altor vehicule blindate.

Drumul pentru a deveni tanchist in Romania consta in urmatorii pasi:

Absolvirea unei scoli militare de subofiteri sau a unei scoli superioare militare
Participarea la concursul pentru admiterea la Scoala de Tanchisti "Gen. E. Popescu" din Bucuresti
Completarea unui stagiu de pregatire de aproximativ 2 ani la aceasta scoala
Incadrarea ca tanchist in cadrul Armatei Romane
Este important sa retineti ca pentru a fi admis la aceste scoli sau concursuri, trebuie sa indepliniti anumite criterii precum varsta, educatie, experienta si sa fiti apt din punct de vedere fizic si psihologic.
Este recomandat sa va adresati direct Ministerului Apararii sau unitatilor militare pentru informatii actualizate si detaliate despre cum sa deveniti tanchist in Romania.