| romina_7963 a întrebat:

Ce ai alege daca te ai afla in urmatoarea situatie: Iubitul/Iubita, dupa o relatie de 3 ani te pune sa alegi intre el/ea si cariera?
Iubitul meu mi a pus in vedere o sa ma lase daca o sa incep facultatea la zi. El ar vrea sa raman in orasul in care stam acum, dar aici nu pot sa mi fac un viitor, pentru ca este un oras mort, dar el zice ca de aici nu se muta ca ceva tot isi gaseste de lucru. I am explicat ca desi o sa ma duc la facultate o sa ne putem intalni. Dar nu vrea sa inteleaga. Iar acum sunt in deriva.sa plec la judet sa imi continui scoala, sau sa raman cu el si doar cu 12 clase?

Răspuns Câştigător
| utilizatortpu a răspuns:

Fata mea pot să spun asta din experienţa de până acum.Situaţie. Femeia solo : îşi face carieră, va avea bani, nu e sclava nimănui, se va înţoli cum vrea ea, îşi va lua o locuinţă şi va face sex când vrea ea şi cu cine vrea. Femeia măritată : adio carieră, nu va avea bani, va fi sclavă în casă, ţoale mai rar, din casă poate fi dată în stradă, va face sex când vrea EL. Aşa că rămâne să alegi. Dacă ai mentalităţi de province şi îţi pasă de ce zice lumea, te rog să duci la lume, toate facturile să ţi le plătească. Dacă nu vor, poţi să transmiţi lumii de a cărei părere îţi pasă, că eu un luptător-rănit în decembrie 1989, le transmit multă şi fericită Uniune Europeană, dar ei să ia numai iniţialele şi să pună în faţa lor un mare M.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un baiat care te iubeste te-ar incuraja sa faci facultate, ar sti ca cel mai important lucru este sa-ti termini studiile, sa fii cat mai buna, sa inveti cat mai mult. Ar fi mandru de tine, te-ar sustine s ar face tot ce ii sta in outere sa-ti urmezi visul. Unul care incearca sa te tina intr-un oras mort, eventual la cratita, nu te iubeste.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, alege cariera. Daca nu intelege ca trebuie sa ai si tu un rost in viata inseamna ca nu te iubeste indeajuns, nu are incredere in tine, este egoist si vrea doar binele lui nu si binele tau.Mergi la facultate, daca nu are incredere in tine nu te merita, daca pe parcurs v-a intelege de ce ai ales facultatea, e bine daca nu asta e situatia, asta e valoarea omului de langa tine.Sunt baieti destui o sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti fie aproape si care sa te sustina in actiunile tale. Nu ezita nici o clipa, mergi pe drumul tau si nu te uita inapoi.BAFTA! Astept si alte vesti de la tine...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Zboara, puiule, zboara...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te sustina in a face o facultate... Mai exista posibilitatea sa-i fie frica... Daca vei stii mai multe decat el... se va simti inferior. Si nu vrea asta... Sau e constient de faptul ca este foarte posibil ca relatia sa se destrame o data cu plecarea ta la facultate... Tu locuiesti in acelasi loc cu el? Am trecut printr-o situatie asemanatoare... un tip care tot asa nu voia/putea sa plece din orasul natal ca acolo cunostea pe cineva si tot isi gasea ceva. Am ales cariera... si pe el l-am lasat sa se ascunda dupa fusta mamei sale... Tu stii cel mai bine ce vrei. Ti-ar placea sa ramai cu 12 clase, sa iti iei un job si sa-ti faci o familie de pe acum... Sau pleci din orasul natal, faci o facultate (oricum te vei maturiza mult mai bine daca vei merge la facultate si va trebui sa te descurci fara parinti)... si risti sa se termine relatia... Oricum... din punctul meu de vedere... daca acea relatie trebui sa fie, o sa fie... Acum, sau mai tarziu, dar va fi.

| mami a răspuns:

Veza-ti de cariera, daca te iubeste te asteapta si lamureste-l si pe el sa urmeze o facultate, atunci puteti sa va mutatzi impreuna daca vrei/vrea la judet
fii cuminte si vezi-ti de viitor, cu 12 cl ce gasesti de lucru? sa speli pahare dupa toti betzivii intr-un bar?

| bluerose a răspuns:

Daca iti pune o asemena conditie, nu te iubeste! Trebuie sa te gandesti bine la viitorul tau.

| Swabia a răspuns:

In locul tau m`as duce la facultate...barbati mai sunt! Eu as alege cariera! Gandeste cu capul ca pentru aia e el!

| alma a răspuns:

Eu as alege cariera, iubitul tau daca te iubeste poate sa inteleaga dorinta ta si sa te astepte pana termini facultatea,. Multa bafta

| snepy a răspuns:

Urmeaza cariera, si daca te iubeste intelege situatia sa va vedeti cand puteti, de aia exista telefoane, internet, scrisori happy

| cyufulyky a răspuns:

Du-te si fa-ti un viitor... o sa mai agsesti baieti... iar daca te iubeste cu adevarat te va intelege ca e importanta o cariera in ziua de azi in Romania...winking

| cristi27 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca facultatea te va ajuta mult in viata, este vb de viitorul si cariera ta, daca te iubeste te intelege si te va sprijini, atunci cand iubesti o persoana trebuie sa ii doresti binele si sa o sustii cat de mult poti

| Delia a răspuns:

Cum poate sa te santajeze asa? Scuza-ma, dar el nu te iubeste. Daca te-ar iubi, s-ar bucura ca tu doresti sa-ti construiesti un viitor.Mai bine vine el cu tine, asa veti progresa amandoi.

| ubitzika a răspuns:

Eu cred ca mai bine e sa ti continui studiile si poate va intelege si el ca cu 12 clase nu faci nimic si chiar de te va lasa vei gasi altul mai bun care sa te inteleaga multa bafta in continuare pupici:*

| romina_7963 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi, acelasi lucru mi l-a spus si mama. O sa plec, daca vrea sa ma sustina bine, daca nu... o sa sufar putin si va trece.

| Lotte a răspuns:

Si eu zic la fel...La momentul actual nu cred ca o sa iti gasesti o sluja ca lumea in care sa iti faci o cariera cu 12 clase...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu te gandi sa renunti la facultate, la un viitor mai bun, la o alta lume decat un oras mort. Daca cedezi te va santaja toata viata si nu vei avea incotro decat sa te zbati in greutati fara ajutor, deoarece el iti cere viitorul, fara a oferi nimic. Crezi ca el este atat de pretios? sa se ofere doar pe el, fara facultate, fara loc de munca, in schimbul viitorului tau? Ce fel de viata vrei? Du-te la facultate, invata, fii intre primii si construieste viitorul tau si al copiilor pe care ii vei avea, un viitor frumos! Succes, draga mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si fa facultatea...
Nu observi ca este "generatia" diplomelor?
Iubitul o sa vina la tine...ai sa te duci tu acasa in weekend...
Facultatea e baza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si terminati scoala ca nu este singurul baiat(barbat) din suflet iti spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El e egoist si stie de ce. daca tu termini facultatea intre voi se deschide o prapastie. daca nu te duci vei ramane o sotie cu 12 clase cu sot si copii. cu dragoste in familie si stabilitate dar astea nu le garanteaza nimeni. e greu de ales.as alege cariera si el sa se hotarasca daca te sustine sau nu. dar nici el nu are nici o garantie.natasha dragostea e mare si puternica dar noi santem atat de slabi incit ...nu stim niciodata dinainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pleci la judet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mai stai pe ganduri? Mergi la facultate. Sa-ti spun cam ce-o sa se intample daca n-o faci? Intr-un an-doi e posibil sa te lase pentru alta tipa. Si o sa ramai singura in orasul tau. Daca pleci, ti se vor deschide perspective din toate punctele de vedere. Si o sa gasesti pe cineva cu mult mai potrivit pentru tine decat tipul asta care vrea sa te tina legata de piciorul patului.

| Encore a răspuns:

Io sincer, as anula un an facultatea si as vedea ce se intampla, in acest an l-as convinge pana la urma, pentru mine iubirea este cel mai important lucru.

| roxyema a răspuns:

Du-te la facultate. explica-i k de asta ai nevoie...si daca tine la tine cu adevarat va intelege:d

| samantha_4979 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarata iti va respecta decizia si te va si sprijini, oricare va fi acea!

| opriskati a răspuns:

Draga mea închipuieţi: mare love, căsătorie, nuntă plătită de părinţi, o cameră în apartamentul socrilor, o sarcină venită în prima lună, copil în primul an, tu fără servici, soţul lucrând pe 10 milioane, plus ajutor social, soţul rămâne tot mai des "peste program" că doar nu e curios să-ţi asculte plângerile referitoare la greutăţile pe care le înduri zi de zi, cu soacra, cu copilul..., vine tot mai des băut acasă, prima palmă la nervi, apoi...
poţi să continui să-ţi imaginezi.
Ţi-aş recomanda să fugi mâncând pământul...

| strumfy a răspuns:

Este egoist daca pentru a te tine langa el nu te lasa sa iti faci o cariera, te vrea casnica? sau la cratita? s-au dus vremurile alea