| anonim_4396 a întrebat:

Ce aplicatii pot fi folosite pentru a cunoaste persoane care lucreaza intr-un anumit domeniu si a socializa cu ele (eventual sa te poti si imprieteni cu cineva care lucreaza in acel domeniu)? Daca faceti recomandari specificati si daca le-ati folosit sau nu si pareri.

6 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Nu cred ca exista ceva de genul, in afara de Linkedin. Dar, iti recomand sa participi la targuri de cariere. Reprezentantii firmelor ce vin acolo, sunt foarte deschisi.

| Valkyrie95 a răspuns:

Linkedin. E cea mai buna aplicatie de acest fel. Eu o folosesc.
E ca un fel de Facebook, dar in care iti expui informatii despre experienta ta profesionala.
Te poti imprieteni cu oameni care lucreaza in acelasi domeniu cu tine, poti vedea ce posteaza si in ce proiecte sunt implicati, profilul tau poate fi vazut de recruiteri si ti se pot face oferte de angajare.

| anonim_4396 explică (pentru Valkyrie95):

Ma refeream la o aplicatie pe care s-o pot folosi pentru a socializa si in privat. Lumea nu prea duce discutiile in privat pe Linkedin decat daca au ceva concret de zis sau in cazul in care vor sa faca vreo oferta de angajare cuiva.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles.Nu cred ca exista astfel de aplicatii.

| anonim_4396 explică (pentru Valkyrie95):

Crezi ca este mai usor sa gasesc un job pe Linkedin decat pe site-urile de recrutare? Ma intereseaza sa lucrez in marketing.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea e ca merita sa aplici si acolo daca gasesti o oferta de job care iti place.Ai o sansa in plus.
Din ce am observat eu, o parte din anunturile de angajare de pe unele siteuri de recrutare se gasesc si pe linkedin, de ex. cele de pe hipo.ro
Eu nu am cautat niciodata, dar mi s-a intamplat de mai multe ori sa fiu contactata de recruiteri care mi-au propus oferte de angajare pe aplicatia asta.
Un alt lucru important e sa iti faci o retea cat mai vasta de contacte.