| AvalohAlyn a întrebat:

Ce aptitudini,ce calitati,ce trebuie sa stii,sa studiezi, sa aprofundezi in urmatoarele domenii(nu sunt decis asupra viitorului meu).Urmatoarele domenii imi plac:

1. Teologie
2.Filosofie.
3.Istorie/Geografie(profesoratul)
4.Psihologie
5.Sociologie
Ar mai fi varianta de rezerva in informatica.
Cert e ca sigur trebuie sa aprofundez materia,domeniul care ma intereseaza astfel incat sa fiu bun in ceea ce vreau sa fac.
Eu vreau sa invat din greseli,am suferit multe probleme emotionale din care am inceput sa invat, de exemplu m-am apropiat de Dumnezeu si mai ales am invatat si vreau sa continui sa invat sa nu mai repet greselile.

Faza e ca imi plac mai multe domenii si habar nu am ce sa urmez.Mai am timp de alegere, caci am amanat 2 ani scolari(din pacate,din cauza unei depresii si atacuri de panica)

Si vreau sa spun ca am invatat sa inteleg oamenii,sa ajut,sa fac bine, sa ma fac util si sa fac oamenii sa se schimbe putin...Sunt un tip linistit, care isi vede de treaba.

Oare ce ar fi mai potrivit pentru mine? Cum sa aflu?

Stiu ca trebuie sa faci sacrificii iar de asta ma ocup acum.Consider ca nu am destula motivatie, am motivatie dar nu destula.Mereu exista si indoiala.
Mi-ar placea sa fiu profesor,mi-ar placea sa ajut lumea si sa obtin succes profesional care conteaza mai mult pentru mine decat banii.

Ce ma sfatuiti? Ce parere aveti?
Vreau orice parere,buna, rea.
Puteti fi obiectivi dar si subiectivi.

Numai bine.Va multumesc mult.

5 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Daca i-ti place sa fii profesor,sa-i inveti pe altii nu ai decat,e o profesie cautata si necesara(eu tot pretind aceasta profesie numai ca fizica,matematica,chimie).La fel am in o multime de domenii inclinatie si sunt foarte confuz, dar mai astept putin, caci mi se va arata calea pe care am de mers.
Daca simti chemare de la Dumnezeu poti sa te duci sa ia-i crucea preotiei si sa-i slujesti doar Lui si sa ajuti oamenii bolnavi sufleteste.
Asta ca vrei sa ajuti oamenii e foarte bine, eu tot sunt cam asa, i-mi place sa ajut si sa-i inteleg pe oameni.
Roaga-te lui dumnezeu sa-ti deschida calea pe care ai de mers si sa indrumeze pe drumul acestei vieti zbuciumate.Mult succes mai departe si sa nu ai indoieli ca Dumnezeu are grija de toti.Bafta!

| AvalohAlyn explică (pentru Maxim96):

Iti multumesc prietene.Tu mai ai timp de gandire? Esti adolescent sau ai peste 20 de ani? Intreb doar.Eu mai am ceva timp.Ma gandesc ca profesor de religie(mi-ar placea) nu e de viitor fiindca sunt sanse mari sa fie inlocuita religia cu istoria religiilor sau sa fie eliminata din scoli, din pacate.sad Tu ce iti doresti cel mai mult sa faci? Asa am sa fac, am sa ma rog lui Dumnezeu.

| Maxim96 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cred ca mai am timp sa ma gandesc, am 16 ani, la anul clasa 10.Cred ca pana la finele liceului o sa-mi gasesc si eu calea pe care voi avea de mers, caci fiecare dintre noi i-si are rostul sau in viata! Eu tot sunt pasionat de a fi profesor(sincer religie mi-ar placea cel mai mult, ma face mai fericit si impacat cu sine). Sincer nu stiu inca ce vreau de la viata, nu stiu ce profesie, sunt foarte confuz.Tot odata sunt pasionat de fizica, chimie si astronomie.Adevarat i-ti spun ca pana acum nu m-am gandit chiar in serios la profesie, cred ca i-mi trebuie ceva timp ca sa ma gandesc.Tu in ce clasa esti?

| GutuvanMorgan a răspuns:

1. Alegi sa minti oamenii cu inversunare groteasca, sa-i aburesti cu cristosi si alte cele.
2.Ar fi de ales, dar iti trebuie multa minte, nu-i usor sa filozofezi pe teme deja rumegate de n* ori de omenire
3.Istoria nu e totuna cu geografia >Istoria e plina de lacune, nu uita ca istoria a fost scrisa de invingatori, si-n istorie sunt o gramada de minciuni, ca-n religie de altfel.Geografia ar fi super dar e limitata
4.Asta-i cea mai tare dintre toate, sa stii sa intri in mintea omului(pentru asta e de preferat sa fii om integru, nu badaran ca la pct.1, sa manipulezi.
5.Aici e cu doua taisuri, faci manipulare cu elevii si ajuti clasa politica, mizerabila de altfel, sau ajuti familii, copii sa treaca prin viata.
Alegerea este a ta, nu a lui d-zeu sau a zeului ra, sau allah, sau buda, sau mithra, sau trompi si ce zei or mai fi acolo. Bafta

| AvalohAlyn explică (pentru GutuvanMorgan):

Iti multumesc pentru raspuns.Am nevoie si de raspunsuri obiectivehappy Bafta si tie