| rapp2020 a întrebat:

Ce ar fi mai conevenabil sa devin bucatar sau politist? la ce as putea sa-mi gasesc mai rapid un loc de muca...

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

laughing foarte tare combinatia, greu de ales as spune, nu?
bucatar iti gasesti de lucru oriunde, si la un hotel-in tara sau strainatate, si pe un vas de croaziera, si in armata, si la un restaurant, si la o cantina, si la un spital, politist unde iti gasesti de lucru in afara de politie? ca sa nu mai vorbim ca daca esti bucatar ai asigurata mancarea, ba si pe a familiei la o adica, macar mai ieftin daca nu gratis. si nu ai niciun risc sa fii scos in strada la vreo demonstratie sa-ti iei vreo bita-n cap sau sa stai iarna la -20 de grade sa dirijezi circulatia sau sa mergi sa pozezi morti si sa iei amprente. in schimb pentru bucatar as spune ca-ti trebuie talent si placere macar de a gati, daca nu pasiune, altfel nu te tine nimeni prea mult dupa angajare si in plus te si imbolnavesti de ficat stand cu nasul in aburii de mancare si de prajeala daca nu-ti place. ca politist ai o anumita prestanta insa, macar si numai ca idee ca esti politist, fata de tine insuti, ca bucatar, daca nu esti tu super-pasionat si sa fii fericit ca esti ce vrei sa fii, cu prestanta poate fi mai greu si mai dureaza ceva, pina obtii niste diplome pe la concursuri sau un post pe la cine stie ce restaurant sau hotel fandosit. hai sa ai inspiratie la ales! happy

4 răspunsuri:
| emaemma a răspuns:

Cred ca cea mai buna ar fi meseria de bucatar deoarece castigi mult mai mult si ai mai multe sanse de angajare happy

| OKidO a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi mai bine sa alegi tu. Ce iti place sa faci... Funda:X?

| pavdany92 a răspuns:

Daca te pricepi bine fate bucatar in alte tari se cauta si se plateste bine, chiar si la noi in tara un bucatar bun e bine platit

| SmokeyEye a răspuns:

Bucatarii sunt mai cautati, mai apreciati ( munca lor). Politistii sunt corupti, putin poti sa evoluezi din munca aia( mai ales daca te gandesti la politist comunitar).In orice caz in ambele joburi ai nevoie de scoala. Cred ca pentru bucatar e mai putin decat pentru politist, plus ca acolo sunt stricti si din punct de vedere fizic ( fara tatuaje si alte chestii) si ai nevoie de conditie fizica.La bucatari, poti sa fi chel cu barba si gras, daca gatesti bine o sa ai salar mare la orice local.(am auzit ca unii strang bacsisul la un loc-chelnerii, si il impart si cu cei de la bucatarie). Politistii nu fac la fel cu mita...