| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege dintre o facultate de farmacie sau medicina? Si de ce.
Vreau sa vad asa un sondaju cu preferintele mai multor persoane.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dintre cele 2 alege medicina. E mai banoasa. dar si mai grea

| cristimihailov a răspuns:

Eu as alege clar medicina dintre cele doua.

Motive: ambele dureaza cam la fel, faptul ca e grea o facultate sau alta. e discutabil.

Al doilea motiv: medicina este mai buna financiar.

Al treilea motiv: personal nu as vrea sa stau toata ziua inchis intr-o camaruta cu medicamente valoroase, sa stau in picioare si sa bat bonuri pentru parasinus si alte prostii. Mai ales ca o sa intru in contact cu toti racitii si alte neamuri de persoane.

Al patrulea motiv: in caz de necesitate, plecarea din tara m-ar realiza pe plan profesional cu medicina.

Partea negativa: e cam mult de invatat. Dar na, e frumos...

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

O simplă părere! Activez în domeniul IT, mai mult pe partea cu depanarea şi în conducere auto, fiind instructor cat. B. Între farmacie şi medicină? Hmmm, dificilă alegere, depinde probabil de ceea ce îi place fiecăruia, farmacia te duce în universul medicamentelor, iar medicina "disecă" anatomia corpului uman. Probabil aş alege farmacia. Nu mă dau în vânt după sânge!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Si eu am avut de ales intre medicina si IT happy am ales IT. Si nu stiu daca am facut o alegere corecta dar... un lucru e sigur. E foarte greu.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dacă o faci cu plăcere, nu este deloc greu! Aşadar vă recomand să alegeţi ce vă place sau v-ar plăcea!

| vampyremisa a răspuns:

Eu, mersonal, as alege medicina. Da, este grea. Da, este frumoasa. Da, cere sacrificii. Banii nu conteaza. Dar sa stii ca tu esti singurul aflat intre moarte si pacient este... ceva deosebit. Farmacia este si ea foarte frumoasa, dar din pacate nu se mai cauta, cel putin in Romania. Daca vrei sa emigrezi, este putin mai usor de ales. Nu te da batut! Nu te descuraja! Alege cu inima. Ambele sunt satisfacatoare si au acel ceva special al lor.