| DeianVendetta a întrebat:

Ce comisioane au cei care lucreaza in vanzari directe? La sfarsitul lunii se poate ajunge la un salariu decent, de minim 800 ron sau trebuie sa-ti mai iei un job? De obicei, cat de probabil e sa faci o vanzare, cati clienti noi trebuie sa vizitezi pentru a face o vanzare?

PS: Ar fi perfect daca ati putea veni cu exemple concrete: 20% comision la vanzare, gama de produse mare (50-100, etc), prezint la 3 clienti dintre care cu unul inchei contract. --- La genul acesta de exemple ma astept.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

La oriflame e altceva. Acolo vinzi 2-300 de lei pe luna. Maxim 1000 de lei. Nu cumpara nimeni de 50 000 Euro.
Dar poti lucra in vanzari, de ex. aia de la Forex. Acolo faci vanzari de zeci de mii de Euro, daca ai noroc si te descurci. Daca vinzi masini, iarasi ai un procent de maxim 10%. La o masina de 5000 Euro, un prieten primeste vreo 300 de Euro. Depinde ce vinzi... Daca ai un comision mare asteapta-te la putine servicii/obiecte vandute.

11 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Daca ai retea poti castiga mai mult de 1000 de ron, nu trebuie sa te limitezi doar la vanzarea proprie, daca vrei te invit la o prezentare, sunt din Bucuresti

| Seby90 a răspuns:

Depinde unde muncesti si ce vinzi. Se poate castiga foarte bine, daca este o firma decenta iti poate asigura masina / transport / telefon / laptop + comision. Intr-un final este spre interesul lor sa detina un numar mare de vanzari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de activitate şi de viziunea patronului. În rest, încearcă să dai de cineva care chiar a făcut treaba asta ca să-ţi dai seama dacă vei reuşi sau nu. Din punctul meu de vedere, vânzările directe sunt în comă spre moarte, dar şi aici depinde de ceea ce ai de vânzare şi de cum faci omul să creadă în tine şi să cumpere.

| stpu a răspuns:

20% este IMENS.
Nu-ti ofera nimeni un asa comision.
Acum depinde pe ce post lucrezi.
Cele mai proaste posturi primesc un comision de maxim 3%. Comisionul poate urca pana pe la 10-15%. Nu am auzit pe cineva din vanzari sa aiba mai mult de 10%. Poate ca exista. Dar o firma da faliment daca ofera 20% unei singure persoane.

| DeianVendetta explică (pentru stpu):

Am citit chiar aici pe site si reprezentantii de la Avon/Oriflame, etc au si 23% comision. Avand in vedere ca nu ai salar fix, ci doar comision, nu-mi pot imagina ce produse poti vinde (cat de scumpe) ca la sfarsitul lunii sa iesi cu un salar de 1000 ron pe un comision de 3% (matematic, ar trebui sa faci vanzari de 33.333 de ron in luna respectiva), e posibil oare?

PS: Oricum eu am dat doar un exemplu ipotetic cu 20%, am vrut sa aflu care sunt de fapt comisioanele.

| stpu a răspuns (pentru DeianVendetta):

La oriflame e altceva. Acolo vinzi 2-300 de lei pe luna. Maxim 1000 de lei. Nu cumpara nimeni de 50 000 Euro.
Dar poti lucra in vanzari, de ex. aia de la Forex. Acolo faci vanzari de zeci de mii de Euro, daca ai noroc si te descurci. Daca vinzi masini, iarasi ai un procent de maxim 10%. La o masina de 5000 Euro, un prieten primeste vreo 300 de Euro. Depinde ce vinzi... Daca ai un comision mare asteapta-te la putine servicii/obiecte vandute.

| flame96 a răspuns:

Dati un like aici va rog frumos si iti zic ca lucrez acolo:P
http://www.facebook.com/HuaweiMoldova/posts/507483999271720

| AC251900 a răspuns:

ZI ce vinzi, si iti spun.

| DeianVendetta explică (pentru AC251900):

Da-mi un exemplu concret, ce produse vinzi si cat de frecvent (care e rata de a semna un contract).

| AC251900 a răspuns:

Inteleg. Cauta sa vinzi ceva bun si nu mintii! Clientii se fac in timp, trebuie doar s-o ti in linie dreapta caltativ si punctual. Daca urmezi acesti pasi totul va veni de la sine,
si cel mai important lucru este sa crezi ca poti vinde acel produs in cantitate sau numar cat mai mare.
Eu sunt agent de marketing in securitate. Vand Servicii happy
Dar de aia intreb ce vinzi sa-ti spun cum si unde si ce sa faci cu acel produs, na daca vinzi la negru porumb zi ca nu este o rusine.

| DeianVendetta explică (pentru AC251900):

Verifica-ti mesajele, ca ti-am trimis PM.

| EleNa8789 a răspuns:

Castiga o excursie in Grecia!
lucrezi cam 2 ore/zi ai un venit de 2000 lei / 3 saptamani + bonusuri de 5300 ron (devin-o director oriflame) se adreseaza persoanelor +16 ani mai multe informatii gasesti aici [url=http://www.reprezentant-orifcosmetics.ro ]click aici[/url]