| Alin4uuu a întrebat:

Ce credeti TPU e mai bine sa mergi sa lucrezi in strainatate singur sau sa stai in Romania cu familia si sa lucrezi aici pe un salar foarte mic?

Răspuns Câştigător
| Neuronul a răspuns:

Este imposibil să întreţii o familie cu un salariu minim pe economie.
Să pleci dincolo şi să-ţi laşi familia este la fel de greu şi dureros.
Cel mai bine cred eu că ar fi să lucrezi o perioadă de timp (1 an) dincolo. Îţi strângi o anumită sumă de bani.
Te întorci înapoi în ţară şi îţi deschizi aici o afacere care îţi poate asigura viitorul financiar.
În timp, dacă ia amploare, poate deveni o afacere de familie! happy

| Alin4uuu explică (pentru Neuronul):

E f bun sfatul tau dar trebuie sa rezist macar 1 an poate mai bine ca sa strang ceva bani pentru o afacere cat de cat sa fie profitabila altfel e nasol rau...

| Neuronul a răspuns (pentru Alin4uuu):

Prietene, dacă vrei un viitor mai bun, rezişti şi doi ani!
Dacă nu, du-te şi lucrează pe 800 lei.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce faci in strainatate, daca te duci acolo sa lucrezi 14 ore pe zi + weekend urile si sa trimiti acasa cativa euro pe luna nu are niciun rost.

Esti mai voloros familiei aici castigand aceiasi putini euro pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cred ca cel mai bine este sa te muti cu familia in strainatate, si sa muncesti in strainatate.
O zi buna.

| Alin4uuu explică:

Da o sa merg ca asistent medical sa lucrez stiu cam ce am de facut dar e greu sa fii singur, dar ma gandeam ca dupa o luna sa chem pe cineva ca sa nu mai stau singur...

| AlexAndrei96 a răspuns:

Tata si mama pleaca in straiatate de mult timp. Chiar daca au diploma si bac.e greu, dar te obisnuiesti. E bine ca vin periodic. (Mama e medic oftalmolog si tata e inginer, tata vitreg adica.) Nu se castiga extraordinar de mult, dar oricum, fiind amandoi aduc in casa peste 4000 euro pentru ca muncesc ore bune in Italia, (mama - 9 ore, tata - 8 ore pe zic, asta ar fi gen un slariu mediu in Italia, avand in vedere ca se castiga de la 700 euro in sus). Cu toate astea nu traim in lux, au plecat doar ca sa ne putem lua o casa mai frumoasa si o masina. Iar luna asta vor sa vina in tara definitiv... Deci, da. Si daca ai posibilitatea sa-ti iei familia cu tine, este mult mai bine.